Hayatın zorlukları ve aşmamız gereken sınavlar

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Hayatın zorlukları ve aşmamız gereken sınavlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  desert.rose
  Usta Üye
  Reklam

  Hayatın zorlukları ve aşmamız gereken sınavlar

  Reklam  Hayatın zorlukları ve aşmamız gereken sınavlar

  Forum Alev
  Dünya hayatında inananların karşılaşacağı pek çok zorlu olay yaratılır. Bu olaylar aşmakla yükümlü olduğumuz sınavlardır. Elbette Allah’ın her olayı hayırla yarattığını unutmamak gerekir. Yaşanan tüm olaylar bir hikmet üzeredir ve mükemmeldir.

  İnkar edenlerin müminlere tuzaklar ve hileli düzenler kurmaları da Allah’ın kanunudur. Tüm bu tuzaklar, sınavın bir gereğidir. Kurulan tuzaklar, bazı durumlarda hemen bozulmayabilir; tuzakların bozulması ve gerçeklerin ortaya çıkması çabuk gerçekleşemeyebilir. Müminin üzerindeki sorumluluk; ne kadar sürerse sürsün karşılaştığı her sınavda Rabbi için güzel bir sabır göstermek, Allah’a tevekkül etmek, O’ndan hoşnut olmaktır.

  Müminler, Allah’ın çok detaylı yarattığı kader dahilinde türlü zorluk ve sıkıntılarla karşılaşırlar. Kuran’da da söz edildiği gibi peygamberler ve beraberlerindeki tüm inananlar benzer sınavlar yaşamışlardır. Ancak örgütlenen bütün düzenler belirli bir süre devam etmiş, Allah’ın takdir ettiği süre geldiğinde ortadan kalkmıştır.


  Yaşanan sınav ve zorlukların uzun ya da kısa sürmesi karşısında müminin inancı, ahlâkı ve davranışları değişiklik göstermez. Çünkü inanan insanlar Rablerinin “düzen kurucuların en hayırlısı" olduğu gerçeğini bilirler.


  Hani o inkâr edenler, seni tutuklamak ya da öldürmek veya sürgün etmek amacıyla, tuzak kuruyorlardı. Onlar bu tuzağı tasarlıyorlarken, Allah da bir düzen (bir karşılık) kuruyordu. Allah, düzen kurucuların (tuzaklarına karşılık verenlerin) hayırlısıdır. (Enfal Suresi, 30)

  Hayrı da şerri de yaratan Allah’tır. Yaşadığı olay insana şer gibi görünüyor olsa da, Kuran’da haber verildiği gibi, gerçekte hayırdır. Hayır gibi görünen durum ise insan için bazı durumlarda şer olabilir. Bu ilim yalnızca alim olan Allah’a aittir. İnsan O’nun ilminden yalnızca O’nun dilediği kadarına sahiptir. Ve bir ot bile meydana getiremeyen insana düşen, Rabbinin sonsuz gücü karşısındaki aczini kabullenerek, tam bir teslimiyetle teslim olmaktır. Tüm sınavlara karşı sabır göstermek ve Allah’ın hoşnut olacağı en güzel davranışları sergilemektir.


  Sınav olmak, Allah’ın kulunu unutmadığının işaretidir. İnsana ne kadar zorluk isabet ederse, insan Allah’a o kadar yakınlaşır.

  Gözleri görmeyen insana bir operasyonla gözlerinin açılabileceği ancak bu süreçte oldukça acı çekeceği söylense, itiraz eder mi? Asla itiraz etmeyeceği çok açıktır. Kişi çekeceği bütün acılara göğüs gerer, sabreder; çünkü sonunda aydınlığa kavuşmayı umut eder. İnanan insan da aydınlığa kavuşacağını umut ederek yaşadığı tüm zorluk ve sıkıntılara sabır gösterir. Ve ne kadar fazla zorlukla karşılaşırsa, Rabbine olan aşkını kanıtlayacağı fırsatlar da birer birer artar.

  Zorluk, inanan insana yemek içmek gibi lazımdır ancak bu zahirinde bir zorluktur. Çünkü zorlukla beraber kolaylık olacaktır. Allah imtihan eder, ardından kolaylığı verir. Üst üste de olsa zorluklar, belirlenmiş olan zamanda kolaylık gelecektir.

  Peygambere, “Bize bir melik gönder de Allah yolunda savaşalım" diyerek savaşı isteyen, ardından savaş öngörüldüğü zaman, yüz çevirenler gibi olmayalım. (Bakara Suresi, 246)Çıkmayacağımız savaşı istemeyelim. En büyük savaş nefsimizle verdiğimiz savaştır; işte çıkmamız gereken savaş budur. Şeytan bizimle bedensel boyutta savaşmaz, bizler de onun boyutunda savaşmalıyız. Aksi, boşa kılıç sallamak olur. Rastgele, göremeyenler gibi kılıç sallamak olur… 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hayatın zorlukları ve aşmamız gereken sınavlar

  Reklam  İnsanın karşılaşmış olduğu sınavlar karşısında imtihan olarak görmek mümin olmanın vasıflarındandır. Dayanılamaz denilen nokta aslında kaderin değişmeye başlayacağı ilk noktadır.+ Yorum Gönder
hayat sınavı ile ilgili sözler,  hayatın zorlukları ile ilgili sözler,  hayat zorlukları ile ilgili sözler,  hayatın zorluklarıyla ilgili sözler,  hayatın zorluğu ile ilgili sözler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi