VitaminLer ve Faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Diyet Beslenme Bölümünden VitaminLer ve Faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ka®a
  Üye
  Reklam

  VitaminLer ve Faydaları

  Reklam  VitaminLer ve Faydaları

  Forum Alev
  VİTAMİNLER

  A Vitamini:


  Faydaları: A vitamini, enfeksiyona karşı direnci arttırır, Cildin, tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve diş etleri için büyük önem taşır. Buvitamin cildin nemli kalmasını sağlar. Gözlere, soğuk algınlığına ve öksürüğe yararlıdır.

  Bulunduğu Besinler: Bu vitamin ençok balıkyağında bulunur. Sık sık süt ve yumurtalı yiyecekler yiyen birisi Avitaminini yeterince ve hazır olarak almaktadır. Ayrıca kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, havuç kereviz, marul, portakal, erik, domateste de A vitamini vardır.

  B1 Vitamini:

  Fayadaları:
  İştahı önemli oranda etkiler; besinin sindirilmesine yardım eder ve bedeni enfeksiyona karşı korur.Sinir dokularının normal çalışması için gereklidir. Bu vitamin eksikliği, çabuk yorulma, çabuk öfkelenme, asabiyet,unutkanlık, kaslarda ve baldırlarda ağrı, sık kalp atışı,bacaklarda şişme, çocuk seslerine katlanamama, iştahsızlık, yorgunluğa karşın uyuyamamak gibi, Tütün, alkol, şeker B1 vitaminini yok eder.

  Bulunduğu Besinler: kuşkonmaz, lahana, havuç, kereviz, hindistancevizi, greyfurt, limon, maydanoz, nar, turp, bira mayası, soya fasulyesi, yulaf, mısır, muz ve pirinçte bulunur.

  B2 Vitamini:

  Faydaları:
  B2'nin eksikliği, gözlerde yanma ve kuruluk, dudaklarda çatlama, ayak altlarında yanma, kulakta ve burunda pullanma,titreme, sersemlik, hareketlerde ağırlaşma, sindirim bozukluğu, saç dökülmesi belirtileriyle ortaya çıkar.

  Bulunduğu Besinler: soya fasulyesi ve unu, buğdaylı maddeler, fındık, yerfıstığı, elma, lahana, havuç, ıspanak, greyfurt, kayısı, badem, yulaf, arpa, domates, hurma, şeftali, erik, pirinç, mısır, karnabahar vardır.


  B3 Vitamini:

  Faydaları:
  Nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gerekli olan B3 vitamini, kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, baş ağrılarında ve zor işitmede yararlıdır. Endişe, sessizlikte sesler işitmek, sersemlik, huzursuzluk, unutkanlık, diş etlerinde yumuşama, dilde şişme ve kırmızılık, B3 eksikliğinin belirtileri arasındadır.

  Bulunduğu Besinler: çimlendirilmiş buğday, buğday kepeği, bira mayası, patetes, domates, havuç, fındık, ceviz, erik ve mercimekte bulunur.  B6 Vitamini:

  Faydaları:
  B6 vitamini eksikliği, alınan besin proteince yüksek, karbonhidratça düşük olduğu durumlarda böbrek taşına neden olabilir. Bu nedenle yüksek miktarda protein yüksek miktarda B6 vitamini gerektirir. Ellerde titreme, nedensiz huysuzluk, huzursuzluk, uykusuzluk, unutkanlık yaşlılıktan değil, B6 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yer alır.

  Bulunduğu Besinler: bira mayası, kepekli un, sebze, marul, arpa, soya fasulyesi, yulaf ve muzda bulunur. B6 vitamini pişmeyle yok olduğu için çiğ şekilde alınmalıdır.


  C Vitamini:

  Faydaları:
  C vitamini, kişiyi bakterilere karşı korur, damarların sağlığını sürdürür. Bu vitaminden her gün bir miktar almak şarttır.C vitamini kandaki kalsiyumun bedene dağılışında büyük rol oynar. Eksikliği damarların çatlamasına, kemiklerin kolay kırılmasına, eklemlerde ağrıya, diş etlerinde kanamaya, soğuk algınlığına, damar şişmelerine, sırta ağrı veren disk şikayetlerine, soluk kesikliğine, bedensel halsizliğe, hızlı kalp atışına, baş ağrısına, bitkinliğe yol açar.

  Bulunduğu Besinler: Portakal, greyfurt, limon, lahana, çilek, kivi, ıspanak, kavun, domates, pancar yaprağı, yeşil fasulye, bezelye, yeşil biber gibi sebze ve meyvelerde bulunur.  D Vitamini:

  Faydaları:
  Kalsiyum sindirimi için gereklidir. İnsan vücudu yaşlandıkça birçok nedenlerden dolayı bedende D vitamini azalır. Aldığımız günlük besinlerde D vitamini pek yoktur.

  Bulunduğu Besinler: Balık yağında D vitamini boldur. Düzenli süt içenler ya da süt ürünleri tüketenlerin yeterince D vitamini aldığı söylenebilir. Ayrıca vücut güneş ışınlarına maruz kaldığında, kendisi de D vitamini üretir.


  E Vitamini:

  Faydaları:
  Yağda eriyen bu vitaminin en önemli özelliği A vitaminin vücutta korunmasıdır. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar. Parkinson hastalığında olumlu etkiler gösterdiği, kalp krizlerinde hasarın azaltılmasında yararlı olduğu ve yaşlılarda bağışıklığı arttırdığı ileri sürülmektedir.

  Bulunduğu Besinler: Çimlendirilmiş buğday, tohumlu besinler, soya fasulyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, su teresi, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır ve yulafta bulunur.  K Vitamini:

  Faydaları:
  Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bir yerimizi kestiğimizde kan durmuyorsa beden K vitamininden yoksun demektir.

  Bulunduğu Besinler: Bu vitamin bağırsaktaki bakteriler aracılığıyla bedende oluşur. Soya fasulyesi yağı, fındık, ceviz, domates, havuç ve yeşil sebzelerde bulunur.  P Vitamini:

  Faydaları:
  Atardamar ve toplardamarların sağlığı için önemlidir.

  Bulunduğu Besinler: En iyi kaynağı limon ve portakal, özellikle de kabuklarıdır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: VitaminLer ve Faydaları

  Reklam  Eline sağlık 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  tşk ellerinize saglık

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok sağolun çok işime yaradı

+ Yorum Gönder
vitaminler ve faydaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi