Taş Köprü (Şemdinli)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Taş Köprü (Şemdinli) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Taş Köprü (Şemdinli)

  Reklam  Taş Köprü (Şemdinli)

  Forum Alev


  Taş Köprü (Şemdinli)
  Hakkari Şemdinli ilçe merkezine 12 km., Nehri Köyü’ne de 4 km. uzaklıkta Şemdinli Deresi üzerinde bulanan Taş Köprü’nün kitabesi günümüze gelememiştir. Bununla beraber Nehri’deki Kelat Sarayını yaptıran Seyyit Mehmet Sıddık tarafından yaptırıldığı yerel kaynaklardan öğrenilmektedir.Buna göre köprü büyük olasılıkla XIX.yüzyılın sonlarına doğru yaptırılmıştır.

  Şemdinli’deki yüksek dağlar arasında, derin bir vadide bulunan köprünün her iki ayağı da kayalara oturmaktadır. Köprünün uzunluğu 21.20 m, genişliği 2.90 m, yüksekliği de 10.80 m.dir, Düzgün kesme taştan yapılmış olan köprü tek gözlüdür. Kemer açıklığı da oldukça yüksek ve yayvandır. Köprünün dolgu ve tampon duvarları moloz taşlar örülmüş, doğu cephesi kemerli açıklığın yanı sıra birer nişle daha hareketli bir görünüm elde edilmiştir.

  İlk yapılışında korkuluklarla sınırlandırılmış olan köprünün üzeri yakın tarihlerde betonla kaplanmıştır. Günümüzde iki yanındaki zeminle bağlantılı dolgu duvarları kısmen yıkılmış, ağaçlarla bu bölümler takviye edilmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Taş Köprü (Şemdinli)

  Reklam  Taş Köprü (Şemdinlide bulunuyor bu köprüden anadoluda hangi ile giderseniz gidin muhakak vardır bir derenin üzerinde ve halen ayakta kalmıştır bu köprünün yapılm tarihi ise 19. yüzyıl sonlarıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi