Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış)

  Reklam  Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış)

  Forum Alev


  Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış)

  Birinci Dünya savaşı sırasında Kars, Sarıkamış ve Ardahan’ı Rus işgalinden kurtarmak isteyen Osmanlı Devleti Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili Enver paşa’nın emriyle 118.000 kişilik 3.Ordu, 22 Aralık 1914’te Sarıkamış Dağlarını aşarak hedefe ulaşmaya çalışmıştır.

  Enver Paşa yönetimindeki 3.Ordu savaşa hazırlıksız başlamış, 9,10 ve 11.Kolordular 40-50 C.’lik soğukta kar üzerinde Rus birlikleri ile savaşmış ve bu savaşta 37.000 şehit verilmiştir. Ancak Sarıkamış harekatı aşırı soğuk, açlık ve hastalık yüzünden başarısızlıkla sonuçlandı ve 5 Ocak 1915’te sona ermiştir. Sarıkamış dağlarında hastalanarak ve donarak savaşmadan 60.000 şehit verilmiştir.

  Sarıkamış harekatında ölenlerin anısına Kültür Bakanlığı biraz geç de olsa, bir anıt yaptırmıştır. Bu anıt 10 Ekim 1996’da ziyarete açılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış)

  Reklam  Allahuekber Dağı Şehitliği (Sarıkamış) karsta malumumuz ,ismi zaten ilginç dağın adı neden allahu ekber olur acaba savaştataki şehitlerin naralarımıdır buna sebep hepsine allah rahmet eylesin+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi