Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni

  Reklam  Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni

  Forum Alev


  Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni
  Malatya Darende ilçesinde, Eski Darende Mevkii’nde bulunan bedestenin kitabesi bulunmamaktadır. Yapım tarihi bilinmemekle beraber, banisi Hacı Hüseyin Paşa’dır. Hacı Hüseyin Paşa’nın XVIII.yüzyılda yaşadığı dikkate alınacak olunursa, bedestenin de bu yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

  Bedesten dikdörtgen planlı olup, Osmanlı döneminde yapılmış, kapalı çarşı planını yansıtmaktadır. Yapının dış duvarlarında kesme taş, iç duvarlarında da moloz taş kullanılmıştır. Bedestenin kuzey, güney ve doğusunda üç kapısı bulunmaktadır. Bunlardan kuzey ve doğu kapıları dışarıya taşkın olup, görkemli bir görünüşü vardır. Üzeri beşik tonozla örtülmüştür. Bedestenin ortasında tonozla örtülü uzun bir koridor ve bunun iki yanında da yine beşik tonozlu dükkânlar sıralanmıştır.

  Yapının güney bölümü daha geniş olup, kuzey bölümü ile bağlantısı sivri kemerli bir kapı ile sağlanmıştır. Bedesten günümüze çok harap bir durumda gelebilmiştir.
 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni

  Reklam  Malatya hacı hüseyin paşa bedestenini görmek isteyenler bu yapıdan çok etkilenecektir.Gezintiniz esnasında farklı bir dünyaya açılan bir kapı olarak göreceğiniz bu tarihi yerin değişik bir havası var+ Yorum Gönder
MALATYA BEDESTEN
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi