Belediye Hamamı (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Belediye Hamamı (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Belediye Hamamı (Merkez)

  Reklam  Belediye Hamamı (Merkez)

  Forum Alev
  Malatya il merkezinde Yeni Caminin kuzeybatısında bulunan Belediye Hamamı, 1901 tarihli mahkeme kayıtlarına göre 1873 tarihinde yapılmıştır.

  Hamam doğu-batı yönünde dikdörtgen planlı olup 35.80x14.50 m. ölçüsündedir. Kesme ve moloz taş ile yapılmış, yer yer de tuğlalardan yararlanılmıştır. Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinde oluşan hamamın soyunmalığı yıkılmış ve 1950 yıllarında yeniden ve iki katlı olarak yeniden yapılmıştır. Bu nedenle giriş doğu cephesinin güney ucunda açılmıştır. Yakın tarihlerde de bu giriş kuzey cephesine alınmıştır. Soyunmalığın ortasında yuvarlak planlı taştan bir şadırvan yerleştirilmiştir. Bunun üzerinde de bir aydınlık feneri bulunmaktadır. Soyunmalığın batısında üzeri tonozlu ılıklık, helâlar ve onun arkasında da haçvari planlı, eyvanlı ve köşe hücreli sıcaklık bulunmaktadır. Sıcaklığın eyvanları sivri tonozlu, köşe halvetleri ile orta bölüm pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür. Ortasına da kare biçimli bir göbek taşı yerleştirilmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Belediye Hamamı (Merkez)

  Reklam  Belediye Hamamı Merkezde malatyada bulunuyor yapılış tarihi 1870 li yılların başıdır yapılışında kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır ütü kubbe ile örtülüdür+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi