Tahtalı Hamam (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Tahtalı Hamam (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tahtalı Hamam (Merkez)

  Reklam  Tahtalı Hamam (Merkez)

  Forum Alev
  Malatya il merkezinde, Mimar Sinan Caddesi, Tahtalı Sokakta, Tahtalı Caminin kuzeyinde bulunan bu hamam XIX.yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır.

  Hamam dikdörtgen planlı olup güney-kuzey doğrultusunda yapılmış, 34.20x12.90 m. ölçüsündedir. Güney cephesi 14.00 m. uzunluğundadır. Hamamın etrafı düzgün yontma taştan örülmüştür. Giriş kapısının etrafı ile hamamın kenarları. Köşe ve kemerleri kesme taştan örülmüştür. Üst örtüde kırma ve moloz taş kullanılmıştır.

  Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelen hamamın soyunmalığına güney cephesinde sivri kemerin altında, düz söveli bir kapıdan girilmektedir. Soyunmalık, kare planlı olup üzeri tromplu bir kubbe ile örtülmüştür. Buradan yuvarlak kemerli bir kapı ile ılıklığa geçilmektedir. Sıcaklık ile ılıklık arasında yuvarlak kemerli bir kapı bulunmaktadır. Her iki bölüm arasında helâlar sıralanmıştır. Sıcaklık haçvari planlı ve dört eyvanlı, köşe hücrelidir. Eyvanlar sivri tonozla, halvetler ile orta mekânın üzeri kubbe ile örtülüdür. Sıcaklığın ortasında sekizgen biçimli bir göbek taşı vardır. Eyvanların içerisinde üçer, halvetlerde de dörder kurna sıralanmıştır. Kuzey eyvandaki basamakla üzerine çıkılan pencere külhana açılmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tahtalı Hamam (Merkez)

  Reklam  1900 lü yıllra yapılmış olan yapı malatya ilinde Tahtalı Hamam (Merkez)de bulunmaktadır düzgün yontma taştan yapılan yapı dikdörtgen mimaridedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi