Ak Minare Camisi (Battalgazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Ak Minare Camisi (Battalgazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ak Minare Camisi (Battalgazi)

  Reklam  Ak Minare Camisi (Battalgazi)

  Forum Alev


  Ak Minare Camisi (Battalgazi)
  Eski Malatya surları dışında, Derme Deresi kıyısında olan Ak Minare Camisi’ni Zaim Yusuf oğlu Hikmet Bey 1572 yılında yaptırmıştır. Camiye ismini veren minare caminin yapımından daha önce, XIII.yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır.

  Cami kesme taştan, kare planlı olarak yapılmıştır. Osmanlı mimarisinde tek kubbeli küçük camiler gurubundandır. Düzgün taş işçiliği gösteren duvarlar sağır durumda olup, yalnızca kenarlarında birer küçük penceresi bulunmaktadır. İbadet mekânı oldukça sade olup üzerini sekizgen yüksek kasnaklı basık bir kubbe ile örtülmüştür. Mihrap ve minberi sade bir görünümde olup bezemesizdir.

  Caminin kuzeydoğusundaki minare taş kaide üzerine, tuğla örgülü, tek şerefeli ve yuvarlak gövdelidir. Minarenin tuğladan pabuç kısmı sekizgendir. Sekizgenin her yüzünde sağır kemerler dikkati çekmektedir. Yakın tarihlerde minare restore edilmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ak Minare Camisi (Battalgazi)

  Reklam  Malatya sınırları içinde olan Ak minare camisi eski tarihi bir cami olup işçiliği gayet iyi olan Ak minare camisi sade bir yapıya sahiptir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi