Muş İli Köprüleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Muş İli Köprüleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Muş İli Köprüleri

  Reklam  Muş İli Köprüleri

  Forum Alev
  Murat Köprüsü (Varto)

  murat-koprusu.jpg

  Muş’a 10 km. uzaklıkta Muş-Varto yolu üzerinde, Murat Nehri üzerinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Selçuklu döneminde yapıldığı ileri sürülmüşse de bu iddia kesinlik kazanamamıştır. 1817 tarihli mermer onarım kitabesinden de bu tarihte onarıldığı anlaşılmaktadır.

  Köprü kesme taştan yapılmış, 143 m. uzunluğunda olup, genişliği 4.77 m.dir. Su seviyesinden yüksekliği ise 16-18 m. arasındadır. Köprü on iki gözlüdür. Bu gözler kalın taş ayaklar üzerine hafif sivri kemerlidir. Köprü ayakları üzerinde tahfif kemerleri bulunmaktadır. Köprünün ortadaki gözü diğerlerinden daha büyüktür. Köprü ayakları üzerinde üçgen şeklinde selyaranlar bulunmaktadır.

  Değişik zamanlarda onarılan köprü günümüzde orta gözün bulunduğu bölüm yıkılmıştır.  Malazgirt (Hatun) Köprüsü (Malazgirt)

  hatun-koprusu-malazgirt.jpg

  Muş ili Malazgirt ilçesine 15 km uzaklıkta, Malazgirt-Bulanık yolunda, Şekerik Deresi üzerindedir. Köprünün yapım tarihini belirten kitabesi günümüze gelememiştir. Selçukluların son döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

  Kesme taştan yapılmış olan köprünün uzunluğu 29.80 m., genişliği de 6.60 m.dir. Kemer açıklığı 12 m.dir.

  Kız Köprüsü (Malazgirt)


  kiz koprusu.jpg

  Muş ili Malazgir ilçesine 2 km. uzaklıkta bulunan köprünün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi bilinmemektedir.

  Kesme taştan tek gözlü olan köprü 3 m. uzunluğunda, 1 m. genişliğindedir. Köprünün gözünün üst kısmı yıkılmış ve düz bir taşla üstünden geçiş sağlanmıştır.  Kaynarca Köprüsü (Varto)


  varto-kaynarca-koprusu.jpg

  Muş ili Varto ilçesinde bulunan bu köprünün kitabesi bulunmadığından yapım tarihi bilinmemektedir. Bununla beraber yapı üslubundan XVI.yüzyılda Osmanlılar tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

  Kesme taştan yapılmış olan köprü günümüzde harap bir durumdadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Muş İli Köprüleri

  Reklam  işte bu köprüleri görünce tarih akla geliyor muhakak bir tarihi değeri var diyorsunuz çünlü artık yapılmıyor en üst resimdeki köprü zamanının şartlarında oldukça emek verilerek yapılmış bir köprü+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi