Muş İli Hanları

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Muş İli Hanları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Muş İli Hanları

  Reklam  Muş İli Hanları

  Forum Alev
  Muş Hanları

  Yıldızlı Han (Merkez)

  yildizli han.jpg

  Muş il merkezinde, Yukarı Çarşı’da bulunan bu han, Miralay Seyfi Bey tarafından h.1307’de (1889) yaptırılmıştır.

  Kesme taş ve moloz taştan yapılan han 613 m2’lik bir alana yayılmıştır. Kare planlı olan hanın alt katı kesme taştan, üst katı da moloz taş ve tuğladan 52 odalı olarak yapılmıştır. Alt katın cephesi sivri kemerli üç niş ile hareketlendirilmiştir. Bu nişlerden ortadaki sivri ve daha büyük, yanlardaki de daha küçük ve hafif sivri kemerlidir. Ortadaki kemerin iki yanına kabartma yıldız motifi işlenmiştir. Nişlerin içleri boş yer bırakılmamacasına geometrik motiflerle doldurulmuştur. Ayrıca orta nişin içerisine kare bir pencere açılmıştır.

  İkinci kat moloz taş ve tuğla hatıllı olarak yapılmıştır. Büyük olasılıkla bu kısım tek katlı olan hana sonradan eklenmiştir. Üst kat dikdörtgen üç pencere ile dışarıya açılmıştır. Hanın birinci katında kuyumcular, manifaturacılar, bakırcılar ve gümüşçüler bulunuyordu. İkinci kat ise otel olarak kullanılmıştır.

  Rus işgali sırasında, 1916 yılında tahrip edilmiş olmasına rağmen günümüze kısmen iyi durumda gelebilmiştir.  Aslanlı Han (Merkez)

  aslanli han.jpg

  Muş il merkezinde bulunan Arslanlı Han XIII.yüzyılda, Selçuklular tarafından yapılmıştır.

  Kesme taştan, dikdörtgen planlı olduğu sanılan han yıkılmış olup, yalnızca arslan heykeli gelebilmiştir. Bugün bu arslan heykeli Vali Konağı bahçesinde bulunmaktadır.  Havuzlu Han (Merkez)

  havuzlu-han.jpg

  Muş il merkezinde, çarşı içerisinde bulunan Havuzlu Han’ın ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığını belirten kitabesi günümüze gelememiştir. Ayrıca kaynaklarda da yapım tarihini belirten bilgiye rastlanamamıştır.

  Günümüze kısmen iyi durumda gelebilen bu han, kesme taştan dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Avlusunda bulunan havuzdan ötürü de Havuzlu Han ismi ile tanınmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Muş İli Hanları

  Reklam  Muş İli Hanlarına bakınca Yıldızlı Han çok eski bir handeğil aslında tarihi bir yer olarak görünüyor ama 1890 larda yapılmış Aslanlı Han oldukça eski bir tarihe sahip selçuklular devrinde 800 lü yıllarda yapılmış+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi