Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri

  Reklam  Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri

  Forum Alev
  DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NİN YERALTI ZENGİNLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Türkiye'de maden çeşitliliği ve rezervinin (miktar) en fazla olduğu bölge, Doğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Yukarı Fırat Bölümü'dür.

  Demir: Türkiye'de çıkarılan demirin %35'ten fazlası bu bölgede Divriği (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya)'de çıkarılır.

  Krom : Türkiye'deki kromun %33'ü bu bölgeden çıkarılır. Ergani, Guleman ve Maden önemli krom yataklarının bulunduğu merkezlerdir.

  Bakır : Türkiye'deki bakırın önemli bir kısmı bölgeden çıkarılır. Maden, Ergani ve Pütürge'de bakır yatakları vardır.

  Kurşun-Çinko : Kurşunun %90'ı, çinkonun %75'i Keban'da çıkarılır. Bu madenler Keban'da "Simli Kurşun İşletmeleri'nde" işlenir. Ancak son yıllarda üretim durma aşamasına gelmiştir.

  Linyit : Elbistan, İspir ve Erzurum çevresinde çıkarılır. Türkiye'deki linyit üretiminin %10'u bu bölgeden elde edilir. Afşin - Elbistan termik santralin­de enerjiye dönüştürülür.

  Oltu Taşı : Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkarılır. Tür­kiye ve Dünya üretiminde bölge birinci sıradadır. Asbest: Erzincan çevresinde çıkarılır.

  Barit: Muş ve çevresinde çıkarılır. Kalay : Elazığ ve çevresinde çıkarılır.

  Kaya tuzu : Kağızman, Narman ve Kars çevresinde kaya tuzu yatakları bulunmakta ve bu yataklardan tuz elde edilmektedir.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri

  Reklam  Yeraltı zenginleri tüm insanların temel gereksinimlerini karşılayan madenlerdir. Çağımızda bir çok gereksinimler yer altı madenleri tarafından sağlanmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi