Ethernet Kurulum ve Windows Ayarları

+ Yorum Gönder
Donanım ve Donanım Sorunlarınız Bölümünden Ethernet Kurulum ve Windows Ayarları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kobe23
  Üye
  Reklam

  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarları

  Reklam  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarları

  Forum Alev
  Modemi kurulum ayarları kullanım kılavuzunda oldukça iyi anlatılmış ama bildiğiniz gibi Windows için bu tarz combo modemlerin ayarları oldukça benzer bu yüzden gayet basit olan bu ayarları kısaca size gösterelim.

  TCP/IP ayarları

  Modemi Ethernet bağlantı ile kullanıcaksanız bu paragrafı dikkate almaya bilirsiniz. USB bağlantı için CD deki sürücüleri kullanacağız. CD ye bir autorun ve sürücüleri yüklemek için basitte olsa bir kurulum programı konulmamış olması beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Kurulumun ayrıntılarını kitapçıkta bulabilirsiniz , bizde kısaca bahsedelim. Modemin telefon ve güç bağlantılarını yaptıkdan sonra USB girişine bağlayınız. Windows "Yeni bir donanım bulma Sihirbazı" nı çalıştıracaktır. Buradan belirli bir konumda yani CD olan USB sürücülerini yüklememiz gerekiyor. Doğru şekilde sürücüleri kurduysak gerisi Ethernet bağlantıyla aynı prosedürü içeriyor.

  Modemi bilgisayara tanıttık dan sonra sıra ayarları yapmaya geliyor. "Denetim Masası>>Ağ Bağlantıları" kısmına girdiğimizde bilgisayara bağlı ağ kartlarını görebiliyoruz. Burada eğer Modemi USB girişinden bağladıysak oluşan "Broadcom USB Remote NDIS Device" Ethernet adaptörünün yada Ethernet üzerinden bağladıysak modemi taktığımız Ethernet kartının bağlantısının özelliklerini açalım.
  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 0.jpg
  Buradan bizi ilgilen kısım olan "Internet iletişim Kuralları (TCP/IP)" ’yı seçip özelliklerine giriyoruz.
  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 1.jpg
  Burada yukarıda görülen ayarları yapacağız. Şunu hatırlatalım; modemin DHCP özelliği varsayılan olarak kapalı, buradaki ayarlarda bu özellik kapalı olduğunda geçerlidir. Kullanıcı sayısı belli olan küçük bir ağ kullanıyorsanız yada modem sadece sizin bilgisayarınıza bağlıysa DHCP kullanmanıza gerek yoktur. Hatta sabit IP kullanmak çoğu zaman daha avantajlı olabiliyor.(Not: Combo bir modem ile bir ağı internete bağlamaya daha sonraki yazılarımızda deyineceğiz)

  Burada benim tavsiyem "Varsayılan ağ geçidi" ve "Yeğlenen DNS sunucusu" kısmını da anlatacağım gibi doldurmanız. Yani bu kısımları boş bıraktığımızda da olabiliyor."IP adresi" kısmına bilgisayarınız modem ile aynı alt ağ (subnet) üzerinde olabilmesi için adresin ilk üç kısmı aynı olan bir adres vermemiz gerekiyor. ASUS Modemin fabrika ayarlarında IP adresi 192.168.1.1 geliyor ve ilk bağlantıyı sağlayabilmem için IP adresinizi 192.168.1.X gibi bir şey seçmelisiniz. X burada 2- ile 254 arasında olmalıdır. Bir burada IP adresimizi rastgele 192.168.1.15 seçtik. Bunu yazdıktan sonra alt kısıma geçtiğinizde "Alt ağ maskesi" kısmının 255.255.255.0 yazıldığını göreceksiniz yazılmaz ise kendiniz yazmalısınız. Daha sonra "Varsayılan ağ geçidi" kısmına Modemin IP adresini yazmalısınız yani dediğimiz gibi 192.168.1.1 . Son olarak DNS kısmına eğer bildiğiniz yada kullanmak istediğiniz bir DNS adresi var ise bunları yazabilir yada bizim yaptığımız gibi modemin adresini kullanabilirsiniz. Modemin adresini girdiğinizde modemin ayarlarındaki DNS seçenekleri kullanılacaktır. Türk Telekom DNS adresleri oldukça sık değiştirdiği için modem ayarlarını otomatik DNS adresi almaya ayarlarsanız daha az sorunla karşılaşırsınız.

  Windows Ayarları

  Bundan sonra sadece Windows’u ayarlamak kalıyor. "Denetim Masası>>Internet seçenekleri " ne girmekle başlıyoruz. Buradan "Bağlantılar" tabını seçtiğimizde önümüze aşağıdaki ayarlar menüsü geliyor.

  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 2.jpg
  Buradan Internet bağlantısı kurmak için "Kur..." seçiyoruz.

  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 3.jpg
  Açılan pencereden "Internete’e Bağlan" seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz
  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 4.jpg
  Bağlantımı ben ayarlayayım" seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 5.jpg
  Burada "Her zaman açık olan geniş bir bant kullanarak bağlan" seçeneği, bizim aradığımız bağlantı türü oluyor. Bunu seçip sonra, son sayfadan "Son" u tıkladığımızda. Karşımıza ilk "Bağlantılar" sayfası tekrar geliyor. Görünürde hiç bir değişiklik olmaması sizi aldatmasın. Aslında bağlantı ayarlarını yapılandırmış oluyoruz. Son olarak aynı yerde bulunan "Yerel Ağ Ayarlar..." ına girmemiz gerekiyor.
  Ethernet Kurulum ve Windows Ayarlari 6.jpg
  Buradan Ayarları otomatik algıla seçeneği işaretlenmemiş olmalı. Proxy sunucusunu ise eğer modemin konsoluna girmek istiyorsanız kesinlikle açmayın. Çünkü açık olduğunda modeme bağlanamıyorsunuz.
 2. 2
  teosos
  Yeni Üye

  --->: Ethernet Kurulum ve Windows Ayarları

  Reklam  Çok teşekkürler arkadaşım,formattan sonra intenet bağlantısını yapamamıştım,çok faydalı oldu.Öğrenmek ne güzel :) 3. 3
  özgür ceylan
  Yeni Üye
  saol karşdeş :D:D:D:D:):):) 4. 4
  nisa23
  Yeni Üye
  emeğinize sağlık teşekkürler

+ Yorum Gönder
ethernet ayarları,  ethernet kurulumu,  Ethernet bağlantısı kurma,  ethernet ayarları nasıl yapılır,  ethernet baglantisi nasil kurulur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi