Bunlar işinize yarar belki...

+ Yorum Gönder
Donanım ve Donanım Sorunlarınız Bölümünden Bunlar işinize yarar belki... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TaegeanT
  Üye
  Reklam

  Bunlar işinize yarar belki...

  Reklam  Bunlar işinize yarar belki...

  Forum Alev
  1. Xp’nin Hızlı Kapatılması : Başlat / Çalıştır / Aç Satırına “ regedit “ yaz ve enter yap. Daha sonra HKEY_LOCAL_MACHİNE / SYSTEM / CurrrentControlSet / Control anahtarının üzerine tıkla ve pencerenin sağındaki alanda “WaitToKillServicesTimeout “ degeri üzerinde iki kez tıklayarak degiştir diyoruz ve degeri 20000 iken 200 yapıyoruz......işlem tamam!

  2. Windows Dada da Hızlansın : Windows xp de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilarini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlam ifade etmez. Bunu kapatmak için Başlat / Çalıştır / regedit yaz ve enter de. Kayıt defteri arayüzü gelecektir. Burda ise ; HKEY_LOCAL_MACHİNE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / FileSystem anahtarının üzerine tıklayın ve sağ da açılan ifadelerden “ NtfsDisableLastAccessUpdate “ bulup iki kez tıklayıp degerini 1 yapın. İşlem tamam!

  3. Açılış Süresinin Kısaltılması : NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirsiniz. CHKNTFS komutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşagı çekmemiz mümkün. Bunun için : HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / SessionManager / MemoryManagement / PrefetchParameters anahtarına ulaşıp sağdaki “ EnablePrefetcher “ değerini 5 yapın. İşlem tamamdır!

  4. Windows Xp’yi Hızdan Uçurun : regegitten HKEY_LOCAL_MACINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / PriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bir yere sağ tıklayıp “ yeni” den “DOWRD Değeri” deyin ve isim olarakta “ IRQ8Priority “ verin. Oluşturduğunuz bu DOWRD değerine iki kez tıklayıp değerini 1 yapın. İşlem tamamdır!

  5. İnternet Explorer’i Daha da Hızlandıralım Degil mi? : Bunu xp de yapıyoruz ama sakın unutmayın! HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / RemoteComputer / NameSpace anahtarı içinde bulunan “ 59031a473f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee ” satırına sağ tıklayıp korkmadan silin. İşlem tamamdır!

  6. Menü Hızlandırılması : Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır. Bunu regedit teki bir ayarın değiştirilmesiyle giderebiliriz. HKEY_CURRENT_USER / ControlPanel / Dekstop altındaki “ MenuShowDelay “ dizesine çift tıklayarak 400 olan değeri 0 yapın. İşlem tamamdır!

  7. Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatalım : HKEY_CURRENT_USER / ControlPanel / Dekstop anahtarına ulaşıyoruz ve sağdaki “ HungAppTimeout “ ifadesinin değerini 500 yapıyoruz. İşlem tamamdır!

  8. Windows Xp’nin Daha Hızlı Kapatılması : HKEY_CURRENT_USER / ControlPanel / Desktop anahtarına tıklayıp “AutoEndTask “ DWORD değerini 1 yapın. İşlem tamamdır!

  9. %20 İnternet Hızı Artışı : Windows Xp %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor. İnternet hızını %20 arttırabilmek için......Başlat / Çalıştır / gpedit.msc > Bilgisayar Yapılandırıcısı > Yönetim Şablonları > Ağ > Qus Paket Zamanlayıcısı > Ayarlanabilen Bant Genişliğini Sınırla > Etkin > Bant genişlik Sınırı = 0 > Uygula > TAMAM.....işlem tamamdır!

  10. Daha Fazla İşlemci Gücü İçin : Başlat > Çalıştır > Aç Satırına : “ Rundll32.exe advapi32.dll ProcessIdleTasks “ yaz ve tamam de....işlem tamamdır!

  11. Başlanğıcın Daha da Hızlanması İçin: Başlat > Çalıştır > Aç satırına : “ msconfig” yaz ve enter de. Gelen Sistem Yapılandırma Yardımcı Programında “ Başlanğıç” ı tıkla ve kullanmuş olduğunuz virüs programı dışındaki programların yanlarında bulunan kutucuklarıdaki işaretleri kaldırın ve uygulu deyip tamama tıklayın. Ve Sistemi Tekrar Başlatın. Sistem Tekrar başladıktan sonra Sistem Yapılandırma Yardımcısı Tekrar ekrana gelecektir. Orada bulunan kutucuğa bire işaret koyup tamam deyin. Artık sağ alt görev çubuğunda açılan virüs programı dışındaki hiçbir program açılmayacak ve pc niz kasılmayacak. Zaten açılan programların bir anlamı yoktur. Bunu tüm programlar menüsünden de açabilirsiniz. Madem kullanmıyorsunuz neden açılsın demi? Örnegin kendi kendine açılan.....messenger....skype...winanmp....daha bir çok program başlangıçta kendini açmak için ayarlanmıştır. Buda pc nizi kastıkça kasar. Bu anlatılanı yaparsak artık açılmaz ve pc niz rahat bir nefes alır.:
  12. Sağ Menüye “Klasöre Kopyala”ve “Klasöre Taşı” Öğelerini Eklemek : Bunun için öncelikle: HKEY_CLASES_ROOT / AllFilesystemObjects / shellex / ContextMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane “ yeni anahtar “ oluşturup bunlara “ Copy To “ ve “ Move To “ adlarını verin. Ardında soldaki menülerde varsayılan değerlere şunları girin:

  Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}
  Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}


  13. Sağ Menüde “ Şifrele “ oluşturmak için: NTFS dosya sistemi şifreleme imkanı tanır. Bunu için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekmektedir. Bunun yerine gelin bu komutu ekleyelim. HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersiyon / Explorer / Advanced anahtarına ulaşın ve yeni bir DWORD değeri oluşturun. Bu değere “ EncryptionContextMenu “ adını verin ve değerini 1 yapın.işlem tamamdır!

  14. İşlem Loglarını İptal Ederek Windowsunuzu Hızlandırın : NTFS dosyalarda en son yapılan işlemlerin logunu tutabiliyor. Buda zamanla değişen dosyaların tekrar güncellenmesi sırasında Windows’unuzu yavaşlatıyor. Bunu iptal etmek içinse; HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Control / FileSystem anahtarına ulaşın.sağ menude “ NtfsDisableLastAccesUpdate “ DWORD değeri varsa değerini 1 yapın. Şayet ki yoksa sağ menüde sağ tıklama yaparak yeni den DWORD değeri oluştur deyip adını “ NtfsDisableLastAccesUpdate “ koyup değerini 1 yaparak işlemi tamamlayabiliriz.

  15. Xp’de Bellek Performansınızı Arttırın: Bunun için: HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Control / SessionManager / MemoryManagement anahtarına ulaşın. Sağ menüdeki “ DisablePagingExecutive “ üzerine çift tıklayıp ondalık tabanda 1 değerini gir. Yine sağ menüde bulunan “ LargeSystemCache “ üzerine çift tıklayıp ondalık tabanda değerini 1 yapın. Ve son olarak ta sağ menüde yeni bir DWORD değeri oluşturalım. Ve adınıda “ IOPageLockLimit “ koyalım. Değerini ise ondalı sistemde hangi rami kullanıyorsanız mesela; 128MB için 4000, 256MB için 10000, 512MB ve daha yukarısı için ise 40000 değerini girip pc yi yeniden başlatalım.

  16. Schedule Task Kapansın ve Daha Hızlı Surf Olsun Demi? : İnternet Explorer sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalışmak ister bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / RemoteComputer / NameSpace{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve gönül rahatlığıyla silin
  17. Windows’unuzu “Kurşun Geçirmez” Yapmak: Herkes çok güvenli bir bilgisayarı rahatça işlem yapabilmek için kullanmak ister. Artık Windows’u “Kurşun Geçirmez” şeklinde yapmak mümkün olacak.yazdıklarımı yapmanız kafidir. Regedit dosyalarında bir kaç işlemle bunu kolayca halledebiliriz. Öncelikle ; HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Service / Tcpip / Parameters bu anahtara ulaşın. Sağ menüde bazı değişikliklerle işlemi tamamlayacağız. Buraya 7 adet DWORD değeri ekleyeceğiz. Tabi olanlar varsa sadece değer değiştirmek kafi gelecektir. Sadece olmayanları oluşturmaya dikkat edelim. Başlayalım;

  · “TcpMaxDataRetransmission” adında DWORD değeri ekleyip değerini 2 yapalım.
  · “ SynAttackProtect “ adında DWORD değeri ekleyip değerini 2 yapalım.
  · “ TcpMaxHalfOpen” adında ve değeri 100 oalcak.
  · “TcpMaxHalfOpenRetried” adında ve değeri 80 olacak.
  · “EnabledeadGWDetect” adında ve değeri 0 olacak.
  · “EnablePMTUDiscovery” adında ve değeri 0 olacak.
  · “KeepAliveTime” adında ve değeri 300000 olacak.


  18. Son Kullanılan Belgeler Listesinin Silinmesi : HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVerison / Policies / Explorer anahtarına ulaşın ve yeni bir DWORD değeri oluşturun adınıda “ NoRecentDocsHistory” koyun ve değerinide 1 olarak girin. Eger yok ben belgeler geçmişini istiyom diyorsanız değerini 0 yapın ve yeniden başlatın.

  19. Konuşma Balonlarından Kurtulun: Simgelerin üzeride bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının windows turu hakkında açıklama yapması haklı olarak bir çok kullanıcıyı rahatsız eder. Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için; HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrrentVersion / Explorer / Advance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki “ ShowInfoTip “ kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından “ EnableBallonsTips “ adında yeni bir DWORD değeri oluşturuo değerini 0 yapın. İşlem tamamdır!


  20. Ekran Koruyuculardan Kurtulun : Eger Xp de ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız. Başlat > Çalıştır > C:/WINDOWS/system32/dllcache yazıp entere basın ve açılan dosya içerisinden ekran koruyucuları silin. Daha sonrada yine aynı satıra C:/WINDOWS/system32 yazıp entere basın ve açılan dosyada ki tüm ekran koruyucuları silin. (Düzeltme: Word belgesinde / işaretinin tam tersi yapılamadığı için komut satırına yazılırken / bu işaretin tam ter tapılacaktır. Aksi hakde hata verip çalışmayacaktır)


  21. Microsoft Casusunu Pc den kaldırmak : Microsoft Win Xp ile bir çok yeniliğe imza attı ve bir çok iyilik yanında birde katlanılmaz, mecbur üyelik, sadece aldığınız sistemle çalışma, format yada yeni kurmada da key alma felan bir çok eziyet ekledi. Üstüne üstlük bir de bilgisayarınıza Casus koyup, sizleri istediği gibi istediği an izleyebilmekte ve ne yaptığınızı bilebilmektedir. Şimdi bu casusu size nasıl bulup yok edeceğinizi anlatacağım. Başlat > Çalıştır > cmd yazın ve entere basın. Karşınıza siyah bir dos ekranı gelecek. Bu dos ekranına net user yazın ve entere basın. Açılan dos ekranın da bir liste belirecek. Bu listede bilgisayarınızda kaç tane kullanıcı varsa hepsi orada yazılı olacak. Buraya kadar herşey normal. Ama açılan bu listede Support_388945a0 diye bir hesap varsa işte sizdede casus var demektir. Eger ki yoksa sorun yok. Varsa da derhal silmeniz gerekmektedir. Nasılmı sileceğim diyosanız. İşte buyrun : yine bu siyah dos ekranına aynen şunu yazın ; net user SUPPORT_388945a0 /delete ve entere basın. Artık casus yok. Keyfinize bakın. Acaba!!! Daha bitmedi. Yeni başladık. Okumaya ve okuduklarımızı uygulamaya devam.
  Windows Xp’de Windows/system32 klasörünün içinde 2 tane daha casus var. Bunlardan biri Mse, bu program sizin üzerinizden bilgiler gönderiyor.isterseniz bu iki casusuda silebilirsiniz. Nasılmı? Aşağı yazacağım komutları Başlat > Çalıştır > Aç satırına yazın ve enter deyin. Birincisi ; regsvr32.exe /u %windir%/system32/regwizc.dll
  İkincisi ise şu; regsvr32.exe /u %windir%/system32/licdll.dll komut satırına bunları yazıp entere basınca artık bilgisayarınızda casus kalmayacak.(Düzeltme : birinci / işaretinden sonraki aynı işaretler tam tersi olacak)

  22. Pc de tamamen silme : Kaldırdığınız programın ismi hala görünüyorsa bunu tamamen silebilirsiniz.nasılmı?
  HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Uninstall anahtarına ulaşın ve yanındaki + işatetine tıklayıp. Kaldırmış olduğunuz programın ismini bulup sağ tuş yapıp sil deyin. Güle güle.

  23. Çöp Kutusunu Masaüstünden Kaldırmak: Çöp kutusunu masaüstünden kaldırmak için komut satırına gelin ve regedit yazıp enterleyin. Daha sonra ise ; HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Desktop / NameSpace anahtarına ulaşın ve 645ff040-5081-101b-9f08-00aa002f954e degerini kaldırın....hepsi bu kadar. Not: bu silem işleminden sonra çöp kutunuz vir daha masaüstünde olmayacaktır.


  24. CD lerin Otomatik Açılmasının Engellenmesi : sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinden kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerindesadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonsiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alır. Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz? Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olamk üzere çalışmayacaktır. Bunun için CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra SHIFT tuşuna basılı tutun. Yok eğer ben tümüyle bu kendi kendine açılan CD-RoM lardan kurtulmak istiyorum diyorsanız, onunda kolayı var. Şöyle ki ; Başlat > Çalıştır > Aç satırına “ regedit “ yazıp “kayıt defteri düzenleyicisine” ulaşınca şu yolu takip edebilirsizniz. HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Services / Cdrom anahtarına ulaşıp “Autorun “ kaydının üzerinde iki kez tıklayarak değerini 0 yapın. Hepsi bu!
  25. Otomatik Kullanıcı Kaydı : Eğer bilgisayarınız da birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanabilirsiniz. Bunun için; HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / WindowsNT / CurrentVersion / Winlogon anahtarına ulaşıp buradaki “AltDefaultUserName” kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sonra “AutoAdminLogon” adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha da sonra ise “DefaultPassword” adında bir dize değeri daha oluşturun ve bunada kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışta otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet ki açılış sırasında farklı bir kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

  26. BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın : BSDOS yani bildiğiniz ismiyle ünlü MaviEkran çıktığında bilgisayarınızın otomatik olarak yeniden başlaması için ; HKEY_LOCAL_MACHINE / System / CurrentControlSet / Control / CrashControl anahtarına bir kez tıklayıp sağda açılan menüde “AutoReboot” ifadesine iki kez tıklayarak değerini 1 yapın.

  27. Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi : Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Dfrg / BootOptimizeFunction anahtarına tıklayıp sağda açılan menüde “ Enable “ ifadesine çift tıklayarak değerini Y yapın.

  28. Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılamsı : Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda biigisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bir klavye kısayolu atamak için ; HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Winlogon anahtarına ulaşın. Yeni bir dize değeri oluşturun ve isim olarakta “ EnableQuickReboot “ yazın ve dize değerini açın ve değer olarakta 1 verin. Budan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonları ile kapatabilirsiniz.

  29. Paylaşılan Belgeleri Bilgisayardan Kaldırmak : Bazı gereksiz belgelerin paylaşımını kaldırmak için ; HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / MyComputer / NameSpace / Delegatefolders anahtarını tıklatın ve açılan “ 59031a473f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee “ kaydı sağ tuş yapıp sil deyin. Reboot tan sonra paylaşılan belgeler simgesi bilgisayara gelmeyecektir.

  30. Masaüstünde Silinmeyen Simgeleri Silebilirsiniz : Masaüstünde bulunan geridönüşüm kutusu, ağ bağlantıları...gibi silinmeyen iconları silebilirsiniz. Bunun için ; HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Desktop / NameSpace anahyarına ulaşıp istediginizi silin. Dikkat : Eğer bu silmeyi düşündüğünüz öğelerin kopyasını almazsanız bir daha geri gelmeye bilir
  işinize yarar umarım
 2. 2
  ali_j
  Üye

  --->: bunlar işinize yarar belki...

  Reklam  Verilmişti bunların hepsi demekki o verenle aynı yerden alıntı yaptın bizimde eksikligimiz bu herkez alıntı yapıyor kimse emek verip konu açmıyor açan çok az kişi var dogru degilmi ? 3. 3
  ozan_18
  Usta Üye
  arkadasım bunların hepsını ben vermıstım. arama yapmadan niçin konu açıyosun. forum kurallarını okumadınmı?
  boyle gıderse ceza alabılırsın..+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi