Elektron ve Atom Hareketlerinin Kavratılması Konusunda Drama

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Drama ile Eğitim Bölümünden Elektron ve Atom Hareketlerinin Kavratılması Konusunda Drama ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Elektron ve Atom Hareketlerinin Kavratılması Konusunda Drama

  Reklam  Elektron ve Atom Hareketlerinin Kavratılması Konusunda Drama

  Forum Alev
  ATOMUN VE ELEKTRON HAREKETLERİNİN KAVRATILMASI KONUSUNDA DRAMA

  Bu etkinliğin yapılabilmesi için bahçede öğrencilerin rahatça hareket edebilecekleri bir alan gereklidir.Tüm öğrencilerin etkinliğe katılması sağlanmalıdır.


  Amaç; Bu etkinlikle , Elektron , proton ,nötron ,yüksüz (nötr), elektron verme , elektron alma, elektronların hareketliliği , iletkenlik , çekirdeğin yoğunluğu , enerji seviyeleri ,yüklü hale geçme kavramları verilmektedir.

  Uygulama;
  4 tane öğrenci el ele tutarak geniş bir çember oluşturur .Bu çember oluşturacağımız atomun çekirdeğidir.
  Oluşturulan bu çemberin içine protonu temsilen 3 tane kız öğrenci nötronu temsilen 1 erkek öğrenci konur.
  Çekirdeği içine alacak şekilde 15 tane öğrenci el ele tutarak çekirdeğin etrafında bulunan enerji seviyesini (yörüngeyi) oluşturur. Yörüngenin kenarında daire boyunca koşan , elektronu temsilen 3 erkek öğrenci bulunur.
  Çekirdeğin yoğunluğunun , elektronun yoğunluğundan fazla olduğu belirtilir.
  Bu elektronu temsilen daire boyunca koşan 4 erkek öğrenci elektronların enerji seviyesinde , dairesel yörüngede dolandığını ifade eder.
  Çekirdekte protonu temsilen bulunan 3 kız sayısı elektronu temsilen koşan3 erkek öğrenci sayısına eşit olduğu için cisim nötr olduğu belirtilir.
  Cisim elektron verirse dış yörüngede 2 elektronu kalır. Proton sayısı elektron sayısından fazla olacağından cisim (+) yüklü olur.
  Cisim dışardan elektron alırsa 5 elektron dolaşmaya başlar. Bu da proton sayısından fazla elektron demektir. Bu durumda cisim elektron almış ve( -) yüklü olmuştur.
  Elektron alma verme durumu bu şekilde belirtilir.
  Cismin (–) yüklü veya (+) duruma geçmesi durumunda sadece elektron sayısının değiştiği proton sayısının değişmediği devamlı sabit kaldığı belirtilir.
  Katı maddelerde protonun hareket etmediği , elektronun bu hareketi ile iletkenliğin oluştuğu belirtilir

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Elektron ve Atom Hareketlerinin Kavratılması Konusunda Drama

  Reklam  Dramaların temel amacı çocuklara konuların kavratılmasıdır.Bu konular da yaşa ve kapasiteye göre olmalıdır.Yoksa herşeyi birbirine karıştırırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi