Tahiyyat duasının anlamı - Tahiyyat duasının manası

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Tahiyyat duasının anlamı - Tahiyyat duasının manası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tahiyyat duasının anlamı - Tahiyyat duasının manası

  Reklam  Tahiyyat duasının anlamı - Tahiyyat duasının manası

  Forum Alev
  Tahiyyat duasının anlamı - Tahiyyat duasının manası


  Namaz kılan kişi, Tahiyyat (Ettehıyyatü lillahi ve’s-salavatü ve’t-tayyibat) duasında “Bütün dualar, selamlar, şükür ve senalar, bedeni ve malî ibadetler, selamlamaların en güzeli ve her çeşidi, salatın her çeşidi, sözlerin en temizi Allah içindir.’’ dediğinde Allah, Rabb’ine sevgisini böylesine güzel ifadelerle sunan kuluna “Rahim olan Allah’ın katından müminlere çok özel bir selam vardır.’’ (Yasin 36/58) ayetindeki müjdeyle Allah’ın kullarına cennette vereceği selamı dünyada Tahiyyat duasında verir. Selamla Allah kuluna sonsuz yakınlık ve aşkla cennet nimetlerini müjdeler. Selamla Allah kuluna, cennet nimetlerinin sonsuz huzur, mutluluk, güven, saadet ve bereketini namaz kılan kişinin diz kapaklarının ucuna sunar. Ayrıca namaz kılan kişi bu selamla bütün kainatın selamına ortak olur. Kainatın selamı ve zikriyle onların duasına nail olma müjdesini Allah o kuluna sunar.
  Kul, Tahiyyat’ta bütün dualarına karşılık bulur; Allah’ın selamına selamla karşılık bulur; şükür, nimet memesi emmekse şükrün memesini emdikçe sonsuz nimetlere kavuşur; bedenî ve malî ibadetlerle bedeni sağlık, kesesi bereket dolar; paylaşmanın sırrına erer.

  Namaz âşığı “Ey nebi Allah’ın selamı, bereketi, rahmeti senin üzerine olsun. Selam bize ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun.’’ (Esselamu aleyke eyyühen’n-nebiyyü ve Rahmetullahi ve berekâtühû. Esselamü aleyna ve ala ıbadillahi’s-sâlihîn) dediğinde Alemlerin Efendisi, kendisine böyle dua eden bir kul için “Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi senin üzerine de olsun!” diyecektir. Rasulullah’ın selamını alan kul huzur, mutluluk, selamet ve şefaate erer. Allah ve Rasulü’nün selamını alarak kendimize dua edersek selam yurdu, huzur ve mutluluk yurdu cennetlere nail oluruz. Allah’ın bütün iyi kullarına Allah’ın selamını, rahmetini ve bereketini sunarak Allah’ın sevgili kullarının da dualarına mazhar olma şerefine nail oluruz. “Eğer şükrederseniz sizin üzerinizdeki nimetlerimi artırırım.’’ (İbrahim 14/7) müjdesine bütün inanan kullarla beraber nail oluruz.
 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Tahiyyat duasının anlamı - Tahiyyat duasının manası

  Reklam  ahiyyat tahiyat ve anlamı

  şafii dualarının (tahiyyat) arapça metni şafii dualarının (tahiyyat) arapça metni
  şafii dualarının (tahiyyat) arapça metni

  safi tahiyyat.jpg

  türkçe okunuşu:
  Ettehiyat Sali Barik okunuşu ve anlamı (şafiiler için)

  'Ettehiyatu Elmubareketu Essalavatu Etteyyibalu lillahi. Esselamu âleyke eyyuhennebiyyu we rahmetullahi we bereketuhu. Esselamu âleyna we âla ibadillahisalihine. Eşhedu ella ilahe illAllahu we eşhedu enne Muhammeder-Resulullah.
  Allahumme salli âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Mu-hammed. Kema salleyte âla İbrahime ve âla ali İbrahime... (ve barik âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed. Kema barekte âla İbrahime ve âla ali İbrahime) fil âlemine inneke hamidun mecid' [1]

  Türkçesi:
  "Tahiyyallar bereketler salavatlar ve güzel şeyler Allah'ındır. Ey nebi! Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun. Bize salih kulların üzerine de selam olsun. Ben şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammad 'ın resulüdür.
  Allah'ım! İbrahim'e ve aline salat ettiğin gibi Muhammed'e ve aline salat et. İbrahim ve aline bereket verdiğin gibi Muhammed'e ve aline de bereket ver. Şüphesiz sen kendisine çok hamdedilen ve methedüensin."

  [1] Muslim 403 ve 406. 3. 3
  imam
  Üye
  Tahiyyat kurandan bir süre olmamasına rağmen okunması farz olan ve Allahı övgülerden ve kendimiz için bir duadır.+ Yorum Gönder
şafiilere göre tahiyyat duası ve anlamı,  şafii mezhebine göre tahiyyat duası ve anlamı,  şafiilere göre tahiyyat duasının anlamı,  şafiiler için tahiyyat duası ve anlamı,  tahiyyat suresi ve anlamı şafii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi