Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua

  Reklam  Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua

  Forum Alev
  Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua

  Cenaze Namazında Ölüye Okunacak Dua
  Ölüye Okunacak Dua
  Cenaze Namazınd aOkunması Gereken Dua  Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua
  "اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ وَارْحَمْهُ ، وَعاَفِهِ، وَاعْفُ عَنْهُ ، وَأَكْرِمْ نُزُلـَهُ ،وَوَسِّعْ مُدْخَلَـهُ ، وَاغْسِلْهُبِالْمَاءِ وَالثَّلْجِ وَالْبَرَدِ ، وَنَقِّهِ مِنَ الْخَطاَياَ كَماَ نَقَّيْتَ الثَّوْبَ الأَبْيَضَ مِنَ الدَّنَسِ ، وَأَبْدِلْهُ داَراً خَيْراً مِنْ دَارِهِ ، وَأَهْلاً خَيْراً مِنْ أَهْلِهِ ، وَزَوْجاً خَيْراً مِنْ زَوْجِهِ ، وَأَدْخِلْهُ الْجَنَّةَ ، وَأَعِذْهُ مِنْ عَذاَبِ الْقَبْرِ )وَعَذَابِ النَّارِ" (
  (مُسْلِمٌ)
  " Allah’ım! Onun günahlarını affet ve ona merhamet et, ona afiyet ver, affet, kabrinde ona ikram et, kabrini genişlet. O'nu su, kar ve dolu ile yıka. Beyaz bir kumaşın lekelerden temizlendiği gibi onu hatalarından temizle. Ona dünyadaki evinden daha hayırlı bir ev, ailesinden daha hayırlı bir aile, eşinden daha hayırlı bir eş ver ve onu cennetine koy. Onu kabir azabından ve cehennem (ateşinin) azabından koru. "
  (Müslim 2/663)
  "اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّناَ وَ مَيِّتِنا َ، وَ شاَهِدِناَ ، وَ غاَئِبِناَ ، وَ صَغِيرِناَ وَ كَبِيرِناَ ، وَ ذَكَرِناَوَ أُنْثاَناَ.
  اَللَّهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَأَحْيِهِ عَلىَ اْلإِسْلاَمِ ، وَ مَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّهُ عَلىَ اْلإيِمَانِ .
  اَللَّهُمَّ لاَ تَحْرِمْناَ أَجْرَهُ وَ لاَ تُضِلَّناَ بَعْدَهُ" .
  ( ابن ماجة وأحمد)
  " Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, hazır bulunanımızı, bulunmayanımızı, küçüğümüzü, büyüğümüzü, erkeğimizi, kadınımızı bağışla.
  Allah’ım! Bizden sağ bıraktıklarına İslam üzere bir hayat ver. Öldürdüklerini ise iman üzere öldür.
  Allah’ım! Onun ecrinden bizi mahrum etme. Ondan sonra bizi saptırma."
  (İbni Mace 1/480, Ahmed 2/368)
  "اَللَّهُمَّإِنَّفُلاَنَ بْنَ فُلاَنٍ فيِ ذِمَّتِكَ ، وَ حَبْلِ جِواَرِكَ ، فَقِهِ مِنْ فِتْنَةِ الْقَبْرَِعَذَابِالناَّرِ ، وَ أَنْتَ أَهْلُ الْوَفاَءِ وَالْحَقِّ . فَاغْفِرْ لَهُ وَ ارْحَمْهُ إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفوُرُ الرَّحِيمُ "
  (ابن ماجة وأبو داود )
  " Allah’ım! Filan oğlu filan senin zimmetindedir. Senin huzuruna gelmiştir, onu kabir fitnesinden ve ateşin azabından koru. Sen hak ve vefa ehlisin. Onun günahlarını affet, ona merhamet et. Muhakkak ki Sen günahları affedensin. Ahirette mü’minlere merhamet edecek olansın. "
  (İbn Mace, Ebu Davud sahih senedle rivayet etmiştir.)
  "اَللَّهُمَّ عَبْدُكَ وَابْنُ أَمَتِكَ إِحْتاَجَ إِلىَ رَحْمَتِكَ ، وَ أَنْتَ غَنِيٌّ عَنْعَذَابِهِ إِنْ كـاَنَ مُحْسِناً فَزِدْ فيِ حَسَناَتِهِ وَ إِنْ كاَنَ مُسِيئاً فَتَجاَوَزْ عَنْهُ"
  (أخرجه الحاكم وصححه ووافقه الذهبي)
  " Allah’ım! Senin kulun, Senin dişi kulunun oğlu Senin rahmetine muhtaçtır. Senin onun azabına ihtiyacın yoktur. Eğer o iyi bir kimse ise onun iyiliklerini artır. Eğer kötülük yapmış ise onun kötülüklerini affet. "
  (Hakim ve Zehebi rivayet etti ve sahih dedi.)

  الرَّحِيمِ 2. 2
  ELVAN
  Bayan Üye

  Cevap: Cenaze Namazı Kılarken Ölüye Okunacak Dua

  Reklam  İnsanlar öldükten sonra ihtiyaçları olan tek bir şey vardır dua. Ölü için okunacak bir çok dua vardır fakat genelde fatiha suresi ve yasini şerif okunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi