Dua İle Rabbİmİzle KonuŞuruz

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dua Bölümünden Dua İle Rabbİmİzle KonuŞuruz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Dua İle Rabbİmİzle KonuŞuruz

  Reklam  Dua İle Rabbİmİzle KonuŞuruz

  Forum Alev
  DUA İLE RABBİMİZLE KONUŞURUZ


  İşte mümin Allah’a yalvarmakla, tazarru ve niyazda bulunmakla aslında O’nunla gizlice konuşmuş olmaktadır. Bu da bütün kendi güç ve kuvvetinden geri durma manasına gelir. Müminin yaptığı dua ile adeta “Sadece ve sadece Senin güç ve kuvvetine sığındım Allah’ım!” demektedir. “Allah’ım! Bütün şer güçlerin şerrinden, hile ve tuzaklarından Sana sığınıyorum” demenin yanı başında, “Nefsimin şerrinden de Sana sığınıyorum.” demiş olmaktadır. Böyle bir duada bulunma bu manaları ihtiva ettiği gibi bir de “Allah’ım! Eğer Sen muhafaza buyurmazsan hiç kimse beni koruyamaz.” manasını da içerir. Bu da doğrudan doğruya O’ndan O’nu istemek demektir.
  Mevzu ile alakalı mülahazalarımıza, ele aldığımız dua üzerinden devam edersek, tasa ve kederden sıyrılma meselesinin bir mümin için hedef olmasının vurgulandığını belirtmek de yerinde olur. Yani bu dua, insanın tasa ve kederlerinin ruhunu sarmasına sebep olan ihmal, söz ve davranışlardan uzak durmayı da nazara vermektedir. Bu açıdan böyle bir duayı yapan müminin aynı zamanda tasa ve kederlerden sıyrılma gayreti ve cehdi içinde olması gerekmektedir.
  Binaenaleyh madem dua ile istediğimiz hususu hedef alıyoruz ve bu husus bizim için bir gâye-i hayâl oluyor ve arzu ve isteklerimize ulaşmak istiyoruz. Öyle ise bu isteklerimizin aksini netice verecek sebeplere karşı tavrımızın olması, aynı zamanda arzu ettiğimiz hususa ulaşmak için gerekli olan sebeplere riayet etmemiz gerekir. Hususiyle de sebepler dairesinde bulunduğumuz sürece -ki bu durum insanın ömrü bitene kadar devam eder- sebeplere riayet bizim için bir sorumluluktur.
 2. 2
  aygen
  Bayan Üye

  --->: Dua İle Rabbİmİzle KonuŞuruz

  Reklam  Allah razı olsun
  Dua ve ibadet Allah ile olmaktır. Allah ile olan kimse için ölüm de ömür de hoştur.
  Mevlana+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi