Yunan Efsaneleri ve Mitleri

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Yunan Efsaneleri ve Mitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yunan Efsaneleri ve Mitleri

  Reklam  Yunan Efsaneleri ve Mitleri

  Forum Alev
  Yunan Efsane ve Mitleri


  Yunan mitolojisinde en önemli tanrı Zeus' tur. Dünyayı ve gökleri o yönetirdi. Erkek kardeşi Hades ölülerin dünyası yeraltını, öbür kardeşi Poseidon da denizi yönetiyordu Zeus başlangıçta tanrıların kralı değildi.


  Yunanlılar onun kendinden önceki bir tanrı*nın, Kronos'un oğlu olduğuna inanırlardı. Zeus babasını devirerek yerine geçmişti. kronos ve kardeşlerine Titanlar denir. Ama Titanlar bile ilk tanrılar değildi. Kronos da, oğlu gibi, babası gök tanrısı Uranos'u devire*rek başa geçmişti. Uranos ve karısı Gaia (yeryüzü tanrıçası) ilk tanrılardı.

  Olympos Dağı'nda yaşadıklarına inanıldı*ğından, Zeus ile kardeşlerine ve onların tüm çocuklarına Olympos tanrıları dendi. Zeus. Hera ile evliydi. Oğullarından biri demirciler tanrısı Hephaistos'tu. Dağın altında, büyük bir mağarada yaşardı. Demir ocaklarından çıkan ateş ve dumanın volkanlara neden olduğu düşünülürdü. Zeus'un öbür çocukla*rından bazıları, Apollon (güneş tanrısı), Arte*mis (ay tanrıçası), Athena (savaş ve akıl tanrıçası), Afrodit (güzellik tanrıçası). Ares (savaş tanrısı). Dionysos (şarap tanrısı) ve Hermcs (tanrıların habercisi) idi.

  İlyada destanında tanrılarla ilgili birçok olay anlatılır. Eski Yunanlılar tanrıların insanların tüm davranışlarını yönet*tiklerine inanırlardı. İlyada aynı zamanda bu insanların tanrılarını kendileri gibi sandıkları*nı da gösterir: Kıskançlık duyarlar, kavga ederler ve birbirlerinden sır saklarlar. Eski Yunanlılar tanrıların sık sık normal insanlar*la ilişki kurduklarına da inanırlardı. Bazı ünlü kahramanların bir tanrı ve bir ölümlüden doğduğu söylenirdi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yunan Efsaneleri ve Mitleri

  Reklam  Yunan tarihi efsaneler tanrı ve tanrıçalar ile doludur.Öyle çok mitleri var ki her maddeye kendilerinde bir tanrı adlandırmışlardır.Günümüzde bile hala filmlerde sinemalarda bunlardan bahsedilmekte bulmacalarda çıkmaktadır.+ Yorum Gönder
yunan efsaneleri ve mitleri,  dünya mitleri ve efsaneleri,  yunan efsaneleri,  ilginç yunan efsaneleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi