Stalingrad Savaşı - Dünya Tarihi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Stalingrad Savaşı - Dünya Tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Stalingrad Savaşı - Dünya Tarihi

  Reklam  Stalingrad Savaşı - Dünya Tarihi

  Forum Alev
  Stalingrad Savaşı - Dünya Tarihi
  Adolf Hitler Barbarosa Operasyonu'ndan sonra yeni bir saldırı icin temmuz 1942 de hazırlıklara basladı.Generali 6. ordu komutanı Friedrich Paulus'a, Rusya'nın deniz ve demir yollarına hakim olan Stalingrad'ı ele gecirme emrini verdi.
  Paulus 250bin asker, 500 tank, 7000 ağır makinalı ve 25bin suvari ile Stalingrad yollarına koyuldu. Gidişi yakıt kıtlığından dolayı yavastı.Temmuz 1942 sonu yakıtı bitti ve durmak zorunda kaldı.Yakıt ve diğer destekler geldiginde 7 ağustos 1942 idi ve tekrar yoluna koyuldu.Bir kaç hafta icinde yaklasık 50bin sovyet askerini öldürdü.Stalingrad'a sadece 35 mil kala, 18 ağustosta tekrar yakıtı bitti.Yeni yakıt destegi geldi ve Paulus hucumunu sadece 14. panzer filosuyla yaptı.Stalingrad'ın cok yakın bir yerinde Kızıl ordu ile carpıstı.Carpısma sonucunda Kızıl ordu Stalingrad'a geri cekildi ve Paulus butun ordusuyla Sehri kusattı.Sehre saldırının 7 eylulde olmasını planladı ve bu kuşatma suresi icinde Alman uçakları sehri bombaladı ve binlerce sivili öldürdü.
  Stalingrad Stalin'in şehri idi.Rus Sivil Savaşı sırasındaki mudafadan dolayı bu ismi almıstı.Aynı zamanda Stalin'in otoritesinin bir simgesiydi bu sehir.Stalin bu sehrin Almanlar tarafından ele gecirilmesinin sonucunda,Almanların dogudan Moskova'ya kadar gelebileceklerini ve hatta bunun butun Rus birliğinin çöküşü olabilecegini biliyordu.Bunun uzerine 1 milyon Rus askerini Stalingrad a kaydırdı.Ayrıca 5 yıllık planlama esnasında Uralların dogusunda kurulan fabrikalardan ucak,tank ve roket destekleri de Stalingrad'a gonderildi.
  Stalin, hızlı endustrilesmenin Sovyet birligini kurtarmasını kanıtlamıstır aynı zamanda bu sekilde. Henuz yeni bir savastan yenik olarak ayrılmıs general Georgi Zhukov, Stalingrad mudafasında komutan olarak basa getirildi.
  Saldırı başlamıştı,Alman ordusu onlerine cıkan herşeyi yıkıyordu; fakat sehrin içlerine gidildikçe sokaklarda tanklar etkilerini yitirmeye başladılar ve alman ordusunda kayıplar dramatik bir şekilde artış gosterdi.Sehrin icindeki tanksavarlar, makinalılar çok iyi kamufle olmuşlardı ve alman birliklerinin
  başları bunlarla buyuk derte idi.Ayrıca Rus keskin nişancıları Alman ordusuna Çok önemli kayıplar verdirmişti.26 eylul de Alman 6. ordusu meydana ulaşmıştı ve meydandaki RUS bayraklarını indirmişti; fakat sokaklarda hala savaş devam etmekteydi.
  Bunun uzerine Adolf Hitler, ne pahasına olursa olsun Stalingradı alma emrini Paulus'a verdi.General Kurt Zeitzler ile Hitler surekli 6. ordunun geri çekilmesini tartışıyorlardı.Bunun uzerine Hitler radyoda Alman halkına bir duyuru yaptı:
  Tek askerimiz kalmayana dek kimse bizi Stalingrad'dan geri çekemeyecek.
  14. panzer birliginin generali Gustav von Wietersheim yaralı fazlalıgından asırı sikayetci idi.Bunun uzerine PAulus, Gustav'ın yerine Hans Hube'yi etirdi. Paulus 40 bin askerini kaybetmiş olmasına ragmen savasmaya devam ediyordu.4 ekim de Paulus Hitler'e destek birlik istegini bildirdi.Hitler bunun uzerine içlerinde muhendislerin de bulundugu panzer birliklerini destek olarak Paulus'a
  ulaştırdı.Stalin bunun uzerine 3 ordusunu daha Staligrad'a yonlendirdi. Sovyetlerin asker kaybı Almanlardan cok daha fazlaydı.
  Ekimde yagan yagmurlar yolları camur deryasına donusturdu ve gelecek olan Alman destekleri yollara saplanarak kaldılar ve destekler ulaşmadı.19 ekimde yagmur yerini kara bıraktı.Paulus ilerlemeye devam ediyordu.Kasım başı gibi şehrin yuzde 90 ını kontrol eder durumdaydı; fakat bununla birlikte ordusu cephane ve yiyecek sıkıntısı cekmekteydi. Bu problemlere ragmen Paulus 10 kasımda buyuk bir saldırıya gecti.Saldırının baslamasından sonraki iki gunde alman ordusu cok fazla kayıp verdi.Ardından kızıl ordu bir kontrağa basladı.Paulus guneye dogru cekilmek zorunda kaldı.Hitler Paulus'a ne olursa olsun durmaması ve mucadele etmesi emrini verdi ve hava kuvvetleri
  komutanı Hermann Goering'in Paulus'a yardım ulaştıracaına dair soz verdigini soyledi.
  6. ordu simdi kusatılan ordu konumundaydı ve ayakta kalmaya calısıyordu.Paulus komutanları arasında teslim olma uzerine tartısmalar
  yasamaya baslamıstı.Hitler'in emrinden vazgecmeyecegini belirtiyodu her defasında. Aralık ayına dogru Alman hava kuvvetleri, kusatılmıs alman ordusuna gunde 70 ton erzak atıyordu.Fakat erzakların istenilen yerlere dusmemesi ve ordunun gunde en az 300 ton erzak ihtiyacının olmasından dolayı Paulus yine sıkıntı icindeydi.Artık aclık cok ileri safhalara ulasmıstı.Alman ordusu birsey bulamadıgından,atlarını kesip yiyordu.7 aralıkta artık bes kisiye bir ekmek duser durumu soz konusu olmustu.Hitler Paulus'un teslim olabilecegini dusunup,Erich von Manstein komutasındaki 4. panzer birligini destek olarak gonderdi.Fakat Stalingrad yakınlarında Kızıl ordu tarafından 4. panzer birligi durduruldu. 27 aralıkta Manstein, birligini geri cekmek zorunda kaldı.
  Alman ordusundan 28bin kisi sadece bir ay icinde olmustu.Cok az yiyecegi kalan Paulus 12bin yaralının ac bırakılarak sadece savasabilen askerlerin
  beslenebilmesi icin emir verdi.Artık Paulus'un aklında da teslim olma fikri olusuyordu.Bu sırada Hitler 30 ocakta,Paulus'a maresal rutbesini verdi ve simdiye kadar hicbir maresalinin teslim olmadıgını hatırlattı; ayrıca Paulus'a Ruslara butun gucule saldırması emrini verdi. Bunun bir intihar olacagını dusunen Paulus, bu emri reddetti ve birkac gun sonrasında 2 şubatta teslim oldu.
  Stalingrad savaşı bitmişti.91bin asker tutsak edilmiş ve 150 binden fazlası da kuşatma esnasında öldürülmüştü.Alman tutsaklar Sibiryanın içlerine sürüldü.45 bini sürgün esnasında ve 7000 kişi haricinde geri kalanlar ise kamplarda öldü.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Stalingrad Savaşı - Dünya Tarihi

  Reklam  tarih boyun ca memleketlerin başlarına yada daha doğrusu dünyanın başına belli liderler bela oluyor hitler gibi Stalingrad savaşı, ikinci dünya savaşının doğu cephesinde nazi orduları ile kızıl ordu arasında stlingrad da yapılmıştır adı buradan gelmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi