Vietnam Savaşı-Dünya Tarihi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Vietnam Savaşı-Dünya Tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Vietnam Savaşı-Dünya Tarihi

  Reklam  Vietnam Savaşı-Dünya Tarihi

  Forum Alev
  Vietnam Savaşı-Dünya Tarihi
  Vietnam'ın 20 yüzyıl tarihinin otuz senesinde savaş hüküm sürdü. Komünistlerin Fransız koloni kuvvetlerine karşı 1940'lı yıllarda başlattıkları mücadele, Saygon ve ülkenin tamamının kontrolünün 1975'te ellerine geçmesine dek sona ermedi. Kuzeyde mevzilenmiş komünist güçler, milliyetçi lider Ho Şi Min liderliğinde 1954 yılında Fransızları bozguna uğrattılar. Ülke, yapılan anlaşmalarla komünist kuzey ve Amerikan yanlısı güney olmak üzere ikiye bölündü, arada askerden arındırılmış bir bölge vardı. Kalıcı bir çözüm için ülke çapında seçim sözü verildi ama bu asla gerçekleşmedi. Beş yıl içinde komünistler, güneyde gerilla savaşı başlattılar.

  1964 yılında Kuzey Vietnam devriye botları, Tonkin Körefezi'nde seyretmekte olan Amerikan savaş gemisi 'Maddox'a ateş açtılar. Amerika da bu gerekçeyle Kuzey'i bombalamaya başladı. Sonradan devriye botlarının ateş açma hikayesinin düzmece olduğu anlaşıldı. Bu saldırı hikayesi sadece Kuzey'i bombalamak gibi bir avantaj sağlamakla kalmaz, ABD Kongresi'nin, Başkan'a yeni yetkiler veren 'Tonkin Körfezi Kararnamesi'ni onaylamasını da sağladı. Buna göre, Amerikan Başkanı, saldırganları püskürtecek ve yayılmasını engelleyecek her türlü yetkiyle donatılmış bulunuyordu. Amerika'nın Vietnam Savaşı'ndaki komploları bundan ibaret değildi. 1963 Kasım ayında Güney Vietnam Devlet Başkanı Diem askeri bir darbe sırasında öldürüldü. Bu cinayetin ABD istihbarat örgütü CIA tarafından işlendiği sonra kanıtlandı.

  Komünistlerle savaşmak üzere bölgeye yüz binlerce Amerikan askeri gönderildi. Bu, nihayetinde pahalı ve başarısız olacak; sivil huzursuzluğa ve uluslararası şaşkınlığa yol açacak bir süreçti. Amerika Birleşik Devletleri bilhassa domino teorisine dayanarak komünizmin yayılacağı yönündeki Soğuk Savaş kaygısıyla hareket etmişti.

  Vietnam savaşı çok çetin geçtiği kadar iki tarafında birbirine acımadığı bir savaş olarak akıllara kazınmıştır. Vietkong’lar aklınıza gelebilecek her türlü işkenceyi ele geçirdikleri Amerikan askerlerine yapmaktan geri kalmamış, keza Amerikan askerleri de aynı şeyi Vietnamlılar için yapmıştır. Toplu halde yapılan işkenceler, insanları canlı canlı yakmalar, biyolojik saldırılar, napalm bombaları, bir köyü basıp çoluk çocuk kim varsa talan etmeler sıradan hale gelmiştir.

  ABD’den 19 bin km uzakta cereyan eden savaş, televizyon sayesinde Amerikalıların oturma odalarına taşınmıştır. Savaş görüntüleri olarak ölen, yaralanan, acı çeken asker görüntüleri, savaş sırasında mağdur olan sivil halkın durumu, özetle kan ve gözyaşı, insanları savaştan soğutmuş ve böylece ABD kamuoyunun savaşa olan desteği her geçen gün azalmıştır. Zaten, 1960’lardan itibaren Vietnam Savaşı yaygın halk muhalefetini ortaya çıkartmış ve Amerikalı gençler arasında haksız bir savaşa karşı bir duruş ortaya çıkmıştı. 1970’lere gelindiğinde ise nüfusun büyük çoğunluğu savaş karşıtı olmuştu.

  Ülkenin dağlık orta bölgelerinde bir kasaba olan Buon Ma Thuot'nın ele geçirilişiyle savaşın kaderi değişmiş ve kuzey Vietnam güçleri iyice güçlenmiş ve moral kazanmış, ve nihayet iki ay sonra, 30 Nisan 1975 tarihinde Güney'in başkenti olan o zamanki adıyla Saygon'a girmiştir.

  'Vietnam Savaşı' uzun ve kanlı bir savaş oldu. Hanoi hükümeti, 21 yıl süren çatışmalarda kuzey ve güneyde toplam dört milyon sivil ile bir milyondan fazla komünist savaşçının hayatını kaybettiğini söylüyor. ABD'nin verilerine göre ise , 200 ile 250 bin Vietnamlı asker ile 53 bin 200 Amerikan öldü ya da kayboldu.

  Saygon artık bugünün Vietnam'ının kurucusu ve o savaşın kahramanı ve lideri Ho Şi Min'in adını taşıyor.
 2. 2
  d@rkl0rd
  Emekli

  --->: Vietnam Savaşı-Dünya Tarihi

  Reklam  Yazi güzel ancak cok eksik! Tipki ortaoukul kitabindaki Tarih dersi gibi :)
  En önemlisi Vitenam gemileri ABD gemilerine ates acmadilar. Bu sadece uydurulmus bir hikaye. Amerika bu uydurulmus hikaye sayesinde savasa girebildi. Amerikanin savasa girmesi ilede, Bankalar olusan borclardan dolayi iki devlet tarafinida kiskaclarina aldilar. 7 senelik savas süresince Amerikan birliklerine belirli bölgelere giris yasagi getirildi. Bu sayedede savasin uzamasi saglandi.
  Sebep sadece PARA ve GÜC istegi ancak bunlari sadece Bankalar elde etti. :onay:
  Para ve Güc kimde ise kontrolde ondadair! En azindan sistem bu :) 3. 3
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Yazi güzel ancak cok eksik! Tipki ortaoukul kitabindaki Tarih dersi gibi :)
  En önemlisi Vitenam gemileri ABD gemilerine ates acmadilar. Bu sadece uydurulmus bir hikaye. Amerika bu uydurulmus hikaye sayesinde savasa girebildi. Amerikanin savasa girmesi ilede, Bankalar olusan borclardan dolayi iki devlet tarafinida kiskaclarina aldilar. 7 senelik savas süresince Amerikan birliklerine belirli bölgelere giris yasagi getirildi. Bu sayedede savasin uzamasi saglandi.
  Sebep sadece PARA ve GÜC istegi ancak bunlari sadece Bankalar elde etti. :onay:
  Para ve Güc kimde ise kontrolde ondadair! En azindan sistem bu :)
  O Sırada Ordaydınız Sanırım ? :p

  Şüphecilik Her Zaman İyi Değildir .

  Paranoyalarınız Sizi Mahvetmiş :(+ Yorum Gönder
vietnam savaşı kaç yıl sürmüştür
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi