Zela Savaşı Hakkında - Zela Savaşı Tarihi - Zela Savaşı Sonuçları

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Zela Savaşı Hakkında - Zela Savaşı Tarihi - Zela Savaşı Sonuçları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Zela Savaşı Hakkında - Zela Savaşı Tarihi - Zela Savaşı Sonuçları

  Reklam  Zela Savaşı Hakkında - Zela Savaşı Tarihi - Zela Savaşı Sonuçları

  Forum Alev
  Zela Savaşı Hakkında - Zela Savaşı Tarihi - Zela Savaşı Sonuçları

  Zela Savaşı, 2 Ağustos M.Ö 47 tarihinde Zela (bugünkü Tokat'ın Zile ilçesi)'da Roma Cumhuriyeti'nin Julius Sezar ile Pontus Kralı VI. Mitridates'in oğlu II. Farnakes arasında gerçekleşen muharebe.

  Mısır'ın fethinden sonra Sezar'a Küçük Asya'ya yolladığı Kalvinus'un II. Farnases tarafından yenildiğine dair bildiri ulaştı.

  Haziran M.Ö 47'de Sezar Mısır'dan hareket edip Pompeius'un hakimiyeti kurmuş olduğu Suriye ve Kilikya ile olan ittifakı güçlendirerek Pontus'a doğru ilerledi. 2 Ağustos'ta Zela'da Farnakes'in ordusunu yendi.

  Zela Savaşı'ndaki zaferi anlatan Veni, vici, vidi sözleri (Türkçe: Geldim, gördüm, yendim) sözleri yazarak Roma'da bulunan yardımcısı Gaius Matius'a gönderdi.

  Sezar, savaştan sonra kısa süre Roma'da kalıp 1 yıllık diktatörlüğe getirildi ve Afrika seferinde Katō başta olmak üzere Cumhuriyetçi'yi yendikten sonra 10 yıllık diktatör oldu.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Zela Savaşı Hakkında - Zela Savaşı Tarihi - Zela Savaşı Sonuçları

  Reklam  Sezarın dünyaca ünlü sözü geldim gördüm yendim sözlerine neden olan savaştır.Sezarın ününe ün katan bir savaş olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi