Romanya'nın Bağımsızlığı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Dünya Tarihi Bölümünden Romanya'nın Bağımsızlığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Romanya'nın Bağımsızlığı

  Reklam  Romanya'nın Bağımsızlığı

  Forum Alev
  Romanya'nın Bağımsızlığı - Romanya'nın Bağımsızlığı Hakkında - Romanya'nın Bağımsızlığı Nasıl Kazanmıştır

  Romanya'nın bağımsızlığını kazanması Romanya'nın 93 Harbi'ne Rusya İmparatorluğu'nın yanında katılması sonucu gerçekleşmiştir. 93 Harbi'ni Osmanlı Devleti'nin kaybetmesi üzerine Romanya bağımsızlığını kazanmıştır.

  16 Nisan 1877 tarihinde, Romanya Krallığı ve Rusya İmparatorluğu arasında Bükreş'te yapılan bir anlaşma ile Rusya'nın Romanya'nın birliğini gizetmesi şartıyla, Rus birliklerinin Romanya topraklarından geçmesine izin verilmişti. Böylece yaklaşık 120.000 asker Tuna Nehri'nin güneyinde konuşlanmış olan Osmanlı Ordusu'nun olası saldırısına karşı müdafa amacıyla Romanya'nın güneyine doğru harekete geçmişti.

  21 Mayıs 1877'de, Romanya meclisi'nde, Mihail Kogălniceanu Romanya halkının isteğinin Romanya'nın bağımsızlığı olduğunu ilan etti. Bir gün sonra, Prens I. Carol tarafından bu karar imzalandı. Ertesi gün, Romanya hükümeti Osmanlı'ya yapılacak vergi ödemesini iptal etti (914.000 Rumen leyi), ve bu parayı kendi Savaş Bakanlığı'na aktardı.

  24 Aralık 1877 tarihinde Rusya, Osmanlı Devleti'ne karşı savaş ilan etti ve birlikleriyle Romanya'ya girdi.

  Savaş

  Başlangıçta Rusya savaş sonrasında Romanya ile barış anlaşması yapmak istemediğinden Romanya ile işbirliğine sıcak bakmıyordu; fakat Plevne'de Osman Paşa kumandasındaki 50.000 kişilik güçlü Osmanlı Ordusu ile karşılaşan Ruslar ağır kayıplar vermiş ve orduların birkaç karşılaşması da Rus bozgunu ile sonuçlanmıştı[1]. Büyük kayıplar nedeniyle Rus komutanı Nikolay Konstantinoviç, I. Carol'a Romanya Ordusu'nun Rus birliklerine katılmasını teklif etmişti[2]. Bu telgraf; Kral I. Carol'un anılarını kaleme aldığı 1899 tarihli orijinal kitabında İngilizce çevirisi de yer almaktadır[1]. Prens I. Carol Nikolay Konstantinoviç'in teklifini kabul etmiştir.


  Savaş sonrası

  1878 Berlin Kongresi ile Balkanlardaki toprak dağılımı yeniden düzenlendi ve Romanya bağımsızlığını kazandı. 1881 yılında da Romanya Krallığı ilan edildi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Romanya'nın Bağımsızlığı - Romanya'nın Bağımsızlığı Hakkında - Romanya'nın Bağımsızlığı Nasıl Kazanmıştır

  Reklam  1877 Osmalı Rus savaşları yani 93 harbinde Osmanlılar yenilince Ruslarla bir olan Romanya mükafat olarak bağımsızlığını kazanmış ve devlet olmuşlardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi