Makedonya Cumhuriyeti

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Makedonya Cumhuriyeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Makedonya Cumhuriyeti

  Reklam  Makedonya Cumhuriyeti

  Forum Alev
  Makedonya Cumhuriyeti

  makedonya cumhuriyeti.png

  Makedonya Cumhuriyeti (Makedonca: Република Македонија, kısaca Makedonya. Güneydoğu Avrupa'daki Balkan Yarımadası'nda ülke. Kuzeyde Sırbistan, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan'ın baskıları sonucu Birleşmiş Milletler tarafından Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (EYMC) adıyla tanınmaktadır.[1]
  Ülkenin başkenti Üsküp 500,000 nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ülkede Üsküp hariç büyük şehirler Manastır, Kumanova, Pirlepe, Kalkandelen, Ohri, Veles, İştip, Koçani, Gostivar ve Ustrumca'dır. Ülkede 50 kadar doğal ve yapay göl ve yüksekliği 2,000 metreden fazla 16 dağ bulunmaktadır.
  Ülke Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Frankofon, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na üye olmakla birlikte Aralık 2005'den beri Avrupa Birliği ile müzakerede, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne de adaydır.

  Tarih

  Ana madde: Makedonya Cumhuriyeti tarihi
  Artık gittikçe artan sayıda ülke Birleşmiş Milletler'in kullandığı Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti cumhuriyet bağımsızlığını temsil ediyor Bunlar; beş kalıcı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesinden dördü olan: Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık ve Çin Halk Cumhuriyeti ile şimdiki komşulardan Bulgaristan[2] ve Sırbistan'ı da içermektedir.
  Makedonya Cumhuriyeti'nin hükmettiği topraklar önceleri Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti'nin en güney kısımlarıydı. Günümüzdeki sınırları II. Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti hükümetinin Makedonya Halk Cumhuriyeti'ni ilan ederek Yugoslavya içinde bir bölgeyi ayrı bir devlet olarak tanıması sonucu büyük ölçüde belirlenmiştir.
  Bugün Makedonya Cumhuriyeti olarak belirlenen topraklar önceleri çok sayıda devlet ve eski imparatorlukların bulunduğu bir alandı. Topraklar üzerindeki ilk resmi devlet Payonya Thraco-Illyrian krallığıydı. Toprakların bir kısmı eski Makedon (bugünkü Yunanistan Makedonyası)[3], Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Sırp İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun silsilevi bir geçiş yoludur.

  Etnik gruplar
  makedonya cumhuriyeti haritasi.png
  2002 Makedonya Cumhuriyeti etnik gruplar haritası


  Makedonya Cumhuriyeti çok etnik yapılı bir devlettir. 2002 sayımlarına göre[4], en büyük nüfus 1,297,981 kişiyle Etnik Makedonyalı Slav 64.18%, ikinci 535,000 kişiyle Arnavutlar'dir 29.2% [5]. Diğer küçük etnik gruplar Romanlar (53,879 - 2.66%), Sırplar (35,939 - 1.78%), Boşnaklar (17,018 - 0.84%), Ulahlar (9,695 - 0.48%) ve diğerleridir (20,993 - 1.04%).
  2002 sayımlarına göre ülkenin etnik yapısı:

  Din
  makedonya dini.JPG
  Ohri'deki Saint Clement ve Pantheleimon kilisesi


  Makedonya Cumhuriyeti'nde en yaygın din 64.7% ile Makedon Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Ortodoksluk, 33.3% ile en yaygın ikinci din İslam'dır. Makedonya Cumhuriyeti oran açısından Türkiye, Bulgaristan,Arnavutluk ve Bosna-Hersek'den sonra Avrupa'daki en büyük Müslüman nüfusu barındırır. Ülkede Müslüman'lar genelde Arnavutlar, Türkler ve Boşnaklar olmasına karşın bir kısmı Arnavutluk'da yaşayan 40,000-200,000[6] kişi kadar küçük bir Müslüman Makedon'da vardır. Ülkede 1200 kilise, 400 cami bulunur. Üsküp'de Ortodoks ve İslam dinine mensup insanlar için değişik okullar vardır.

  Makedonya sorunu

  1992 - 1995 arası Makedonya bayrağı

  1995'den sonra Makedonya Cumhuriyeti Bayrağı


  Ülke 1991 yılında Yugoslavya'dan Makedonya ismi ile bağımsızlığını ilan etti. Birleşmiş Milletler ülkeyi 1993 yılında Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (EYMC) (Makedonca: Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ)) ismi ile tanıdığını duyurdu. Diğer uluslararası örgütler olan Avrupa Birliği, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Yayın Birliği ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi örgütler ülkeyi Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (EYMC) adıyla tanıdı.

  Diplomatik İlişkiler

  Makedonya Cumhuriyeti'nin şu ülkelerde temsilcilikleri vardır: Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Katar, Macaristan, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan ve Vatikan.
 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  --->: Makedonya Cumhuriyeti

  Reklam  Makedonya Cumhuriyeti Resimleri

  Pelister Milli Parkı

  sar-daglari.jpg

  Korab Dağı

  korab-dagi.jpg

  Şar Dağı

  Pelister Milli Parki.jpg

  Üsküp'de St. Panteleimon kilisesi

  uskupde-st.-panteleimon-kilisesi.jpg

  Ohri'deki Saint Clement ve Pantheleimon kilisesi

  ohrideki-saint-clement-ve-pantheleimon-kilisesi.jpg

  Ohri Gölü

  ohri-golu.jpg

  Üsküp Üniversitesi binası

  uskup-universitesi-binasi.jpg

  Ohri Gölü kenarında Somoil Kalesi

  somoil-kalesi.jpg
 3. 3
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Makedonyadan Bir Kaç Kare

  makedonya resimleri 0.jpg

  makedonya resimleri 1.jpg

  makedonya-resimleri-2.jpg

  makedonya-resimleri.jpg+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi