KKTC Radyo Kanalları

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden KKTC Radyo Kanalları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  KKTC Radyo Kanalları

  Reklam  KKTC Radyo Kanalları

  Forum Alev
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Radyo Kanalları

  Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT), KKTC Hükümeti'ne ait televizyon kanalıdır. Haber,müzik programı,köyleri tanıtım amaçlı programları yayınlamaktadır. BRT'nin ilk yayin hayatı 1963 yılında bir garajdan 2 mücahit tarafından radyo yayını olarak kurulmuştur. İlk yayın sözü ise 'Bayrak,Bayrak,Bayrak' diye verilmişti. BRT,Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak adlandırılmıştır.

  Özel radyo ve televizyonların kurulmaya başladığı 1996 yılına kadar KKTC'nin tek yayın kurumu olan BRTK'nın temelleri 1960'lı yıllara dek uzanmaktadır. 1960 - 1963 yılları arasında Kıbrıs adasının tek yayın kurumu olan CBS (Kıbrıs Yayın Kurumu), 1960 Kıbrıs Anayasası gereğince %70 Kıbrıslı Rumlardan, %30 da Kıbrıslı Türklerden oluşuyordu. 1963'te başlayan ve adayı 1974 Kıbrıs Harekâtı'na götürecek çatışmalar yüzünden Türkler CBS'ten ayrıldı. Ülkenin yegâne yayın kurumunda herhangi bir şekilde temsil edilmeyen Türkler, bu ihtiyaçları nedeniyle 1964'te 6 adet radyo istasyonu kurarak yayına soktular. Bayrak Radyosu, Canbulat Radyosu, Lefke Sancak Radyosu, Gazi Bafın Sesi Radyosu, Larnaka Doğanın Sesi Radyosu ve Limasol Radyosu adı verilen bu 6 kanal "Sancak Radyoları" ortak adıyla anılıyorlardı. 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından Bayrak Radyosu dışındaki 5 radyo kapatıldı. Bayrak Radyosu'nun da ismi değiştiridi ve "Bayrak Radyo Televizyon Kurumu" adıyla kamu hizmetine sokuldu.

  1996 yılında ilk özel radyo kanalı First FM ve ilk özel TV kanalı Tempo TV'nin kurulmaları sonucu teklik özelliğini yitiren BRTK; hâlen ülkedeki 5 TV kanalından ikisini, 24 radyo kanalından da 5'ini bünyesinde bulundurmaktadır.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: KKTC Radyo Kanalları

  Reklam  tüm kablo ve uydu yayınlarından görebileciğiniz brt yani bayrak radyo ve tv resmi yayın oranıdır kuzey kıbrısın 96 sonrasında ise fırst fm ve tempo tv kurulmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi