Japon Gelenek ve Görenekleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Japon Gelenek ve Görenekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Japon Gelenek ve Görenekleri

  Reklam  Japon Gelenek ve Görenekleri

  Forum Alev
  Selamlaşmak (Ojigi)

  Japonlar genelde selamlaşmak için ojigi (eğilerek yapılan Japon selamı) yaparlar. Ojigi dünyaca ünlü ve selam verirken teşekkür ederken ayrılırken veya özür dilerken kullanıldığından oldukça kullanışlıdır. "Günaydın" (Ohayou) "Merhaba" (Konnichiwa) "Teşekkür ederim" (Arigatou) "Allahaısmarladık-güle güle" (Sayonara) veya "Özür dilerim-Pardon" (Sumimasen) derken yapılır. Ojigi'de hafif bir baş eğmesinden tüm vücudu 90 derece eğmeye varan değişik teknikler vardır. Eğer selamlaşma tatami üzerinde yapılıyorsa ojigi'den önce diz çömülür ve öyle yapılır.
  Esas olarak karşınızdaki sizden daha üst biri ise daha içten ve uzun yapılır. Buna rağmen Japonlar yabancılardan uygun selam kuralları beklemediğinden dolayı hafif bir baş eğmek şeklinde selamlamanız yeterli olacaktır. Bu baş eğerek selamlama beceriksizce yapılan bir ojigi girişimi ile karşılaştırıldığında daha yerinde olur.
  Japonlar arasında el sıkışarak selamlaşmak çok nadir görülür fakat yabancılar için Japonların el sıkmaları (oldukça acemice olsa da) normal bir olaydır.

  Geyşalık Mesleği:  Japonya eğlence dünyasında çalışan diğer kadınlardan farklı olarak Geyşa'lar mesleklerini ömür boyu sürdürebilirler. İyi bir Geyşa olmak için güzellik ve gençlikten çok güzel sanatlara ve müziğe olan yetenek tatlıdillilik ve müşteriyi iyi ağırlama gibi özellikler önemlidir. Bu yüzden ileri yaşlarda da Geyşa'lığı sürdürmek mümkündür. Mesleği bırakan Geyşa'lar genelde bar ya da restoran açmak gibi eski işleriyle bağlantılı işler yaparlar. Müşterileriyle evlenip işi bırakan Geyşa'lara da rastlanır.  Geleneksel Geyşa'lık mesleğinde her Geyşa'nın duygusal cinsel ve ekonomik olarak ilişkide olduğu bir ''danna'' sı yani koruyucusu vardır. Ancak günümüzde koruyucuya sahip olmak ya da olmamak Geyşa'nın kararına kalmıştır.  2. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemde Geyşa olarak yetiştirilmiş bir kızın Geyşa'lık seviyesine gelebilmesi için ''mizuage'' töreni yapılırdı. Mizuage töreninde Geyşa tam bir eğitim aldıktan sonra hatırlı bir müşteriye çok büyük paralar karşılığında bekaretini verir; çoğunlukla aldığı paranın büyük kısmını kendini yetiştiren Geyşa evine eğitim masrafları olarak öderdi.  Bugünkü Geyşa evlerindeki kurallar çok sıkı değildir. Sadece müşterilerden alınan bahşiş ve hediyelerle bile geçinmek mümkün hale gelmiştir. Bu yüzden bütünüyle Geyşa evine bağlı olarak çalışanların sayısı azalmaktadır.  Yetiştirme:


  Nerede olursa olsun bir Geyşa en az birkaç sanat dalında eğitim görmek zorundadır. Bu eğitim genel olarak birkaç tür geleneksel dans Şamisen çalma ve birkaç makamda şarkı söylemeyi kapsar.  Geyşa olacak kızlar küçük yaşta yetişmesi için Geyşa evlerine verilir. Şikomi denen bu kızlar tüm ev işleriyle ilgilenir. Kızlar disiplin edilmesi için çok ağır şartlar altında çalıştırılırlar.  13 yaşından 18 yaşına kadar olan dönemde kızlar acemi Geyşa olarak çalışırlar. Bu yaşlardaki acemi Geyşa'lara Tokyo ve çevresinde ''hangyoku'' yani yarı-mücevher Osaka ve Kyoto çevresinde ''maiko'' yani çocuk dansöz denir. Acemi Geyşa'lık döneminde giyilen özel bir Kimono ve özel bir saç şekli vardır.  Ancak günümüzde acemi Geyşa'lık Tokyo'da tamamen ortadan kalkmış olup Kyoto'da ise giderek azalmaktadır. Japonya'da kanun gereği herkesin ilk ve ortaeğitim görmesi zorunludur. Yani bugün Geyşa eğitimi en erken 15 yaşında başlayabilmektedir ki bu yaş eski tarihlerde bir Geyşa'nın ''Maiko'' luktan Geyşa'lığa geçtiği bir dönemdi. Bu yüzden Geyşa evlerindeki kurallar ve uygulamalar eskiye oranla oldukça değişikliğe uğramış modern sosyal ahlaki kurallar ve resmi kanunlara uygun hale gelmiştir.
 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Japon Gelenek ve Görenekleri

  Reklam  Gelişmiş ve büyük bir ülke olan Japonya buna rağmen gelenek ve göreneklerinden ödün vermemiş adetlerine sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. Selamlaşma usulü dünya çapında bilinen bir harekettir.+ Yorum Gönder
japonya nın gelenek ve görenekleri,  japonyanın gelenek ve görenekleri,  japon gelenek ve görenekleri,  japonların gelenekleri ve görenekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi