Afrika Hakkında

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Afrika Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  hndcr
  Emekli
  Reklam

  Afrika Hakkında

  Reklam  Afrika Hakkında

  Forum Alev
  AFRİKA

  Afrika'da evlilik çeşitli şekillerde oluyor. Ülkenin kırsal kesimlerinde, Afrika'nın yerlileri kabilelerin tarzları, İslam'i ve Hıristiyan geleneklerini içeren düğün çeşitleri vardır. Kentlerde zengin aileler arasında evlilikler Hıristiyan usulü yapılmakta. Bazı kesimlerde ise evlilik yapılmadan ortak bir yaşantı sürdürülmektedir.

  Gelin, fıstığı bölüşür....

  Düğün gelenekleri Afrikanın bazı bölgelerinde damat adayı; gelini ailesinden istedikten sonra gelin tarafından eğer olumlu cevap almış ise geline para ve fıstık verirler. Gelin, fıstığı damatla bölüştükten sonra ikisi aile kurmalarına sebep olanlara da birer parça fıstık verir.

  Yöresel danslar eşliğinde...

  Gelin ve damadın bu davranışı komşularına, akrabalarına düğün daveti anlamına gelir. Kabile topluluklarında gerekirse yöresel danslarla yapılan düğünlerde ilginç görüntülere sahne olur.

  FRANSA

  FRANSA'da gençlerin çoğunluğu evlilik taraftarı olmadığı için çoğunlukla birlikteliği tercih ediyorlar. Değişik toplumlardan gelen, ülkeye yerleşen ve Fransız vatandaşı olanlarda çoğunlukta. Bu nedenledir ki Fransa'da yerli ve yabancılar evlilik yerine ikili yaşamda birlikteliği benimsiyorlar. Çiftler arasında uyumsuzluk başladığı zaman bunu onarmaya çalışıyorlar. Şayet birliktelik istenildiği gibi gitmediği takdirde ayrılıklar yaşanıyor.

  Ailenin şarap kabı!

  Evlenen çiftlerin çoğunluğu kilise yerine belediye nikahı kıyarak bu işi yerine getirmeye çalışıyorlar. Kırsal kesimde ve tarımla uğraşan bölgelerin bazılarında yaşayanlar ise evlilik geleneklerini sürdürmektedir. Bize ulaşan bir evlilik geleneğin de ise farklı bir tarz içermektedir. Evlenecek gelin ve damat adayları evlilik günlerinde kullanacakları ailelerinden kalma şarap kapları vardır. Evlendikten sonra bu kabı hediye olarak alırlar ve kendi çocukları evleninceye kadar muhafaza ederler. Çocukları evlenirken bir zamanlar eşiyle beraber şarap içtikleri bu kabı çocuklarına düğün hediyesi olarak verirler. Mutluluk getireceğine inanıyorlar.

  Köklü ailelerde geçerli oluyor

  Bu gelenek ayrılmayan ve evlilikleri uzun süren köklü aileler için geçerli oluyor. Daha öncede bahsettiğimiz gibi Fransa'da köklü aile bağlarına yönelik evlilikler artık nadir duruma geldiği ifade ediliyor. Başka bir gelenekte ise evlilik törenine katılan davetliler gelinin çiçeğini getirir. Diğer bir evlilik geleneği de gelin tanıştığı erkek arkadaşıyla evine gelir. Arkadaşını ailesiyle tanıştırır. Durum ciddi ise çocuk kız tarafına ailesiyle birlikte geleceğini veya iki genç evlenme kararı aldıklarını ifade ederler. Böylelikle evlilik sürecide işler. Evliliğin tarihi konusunda aileler baskı yapmaz.
 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Afrika Hakkında

  Reklam  Afrika büyük bir kıta olduğundan çeşitli gelenek ve görenekler görmek mümkün. Farklı adetleri bulunmaktadır. Düğün merasimini ve davetlileri dans ederek davet etmektedirler. Bazı sembolize edilmiş adetleri bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi