Britanya Adaları Hakkında Ansiklopedik Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Britanya Adaları Hakkında Ansiklopedik Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Britanya Adaları Hakkında Ansiklopedik Bilgi

  Reklam  Britanya Adaları Hakkında Ansiklopedik Bilgi

  Forum Alev
  Avrupanın batısındaki ada topluluklarına verilen ad. Bu topluluklar içinde Büyük Britanya, İrlanda, Shetland, Orkney, Hebrid ada gruplarıyla Anglesey, Man, Wiht adaları bulunmaktadır. Britanya adalarının yüzölçümü 312.785 kilometrekare, nüfusu 55.648.983 tür (İrlanda Cumhuriyetinin 2.885.000 nüfusu dahil).


  Britanya adaları, coğrafya şartları bakımından
  Avrupa kıtasının bir parçasıdır. Adaları kıtadan ayıran Manş ve Kuzey Denizleri, derinlikleri 100 - 200 metre olan sığ denizlerdir.


  Adaların yüzey şekilleri ve yapısı, Avrupanın batı kuzey-batı bölgesine uyar. Yüzey şekilleri bakımından Britanya adaları güney kıyıda Exester ile doğu kıyada Newcastle arasında çizilecek bir çizgi ile iki farklı bölgeye ayrılır. Bu çizginin sağında kalan güneydoğu bölgesi, hafif eğilimli, yer yer kıvrıntılı tabakalardan meydana gelmiştir. Yükseklik 200 metreyi geçmez. Çizginin sonunda kalan batı kuzey bölümün de dağlar ve ovalar beraber bulunur. Dağlar, genel görünüşleri ile Batı ve Kuzeybatı Avrupa dağlarına benzerler ve yaşça çok eskidirler, üzerleri aşınmıştır. İrlanda adasının kenar kısımları dağlık, ortadaki geniş bölge düz ve alçaktır.


  Yüzey şekillerinin sadeliğine karşılık kıyılar çok girintili çıkıntılıdır. Dağlık bölgelerin kıyıları yarımada ve burunlar halinde çıkıntılar gösterir. Buna karşılık düzlüklerin önündeki kıyılarda yer yer koylara ve haliçlere rastlanır. Bu sebeple Britanya adaları, yalnız ada oldukları için değil, kıyılarının son derece parçalanmış olmasından dolayı denizlerin geniş ölçüde etkisi altındadır.


  Britanya Adalarının iklimi, bu sebeple her tarafta denizin ılımanlaştırıcı etkisi altındadır. Kışlar az soğuk, yazlar da oldukça serin geçer. Böylece Britanya Adalarında çok tipik bir okyanus iklimi görülür.


  Bol yağış olan Britanya Adalarında akarsular çoktur.Fakat dağlık yerler denizlere yakın olduğu için bu akarsuların boyları kısadır. Ancak en küçükleri bile geniş ve derindir.

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Britanya Adaları Hakkında Ansiklopedik Bilgi

  Reklam  pek çok ada grubunun dahil olduğu adalara deniliyor içlerinde irlanda cumhuriyetide var oldukça yağışlı sığ denizli bir grup ada topluluğunun adlandırılmasından oluşan sistem+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi