Azerbeycan’da İthalat İşlemleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Azerbeycan’da İthalat İşlemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Azerbeycan’da İthalat İşlemleri

  Reklam  Azerbeycan’da İthalat İşlemleri

  Forum Alev
  Azerbaycan Cumhuriyeti’ne gerçek ve tüzel kişiler tarafından kendi dövizleri ile konsinye veya devlet garantisine bağlı olmayan krediler hesabına yapılan ithalat işlemleri ile ilgili yapılmış anlaşmalar (Bakanlar Kurulu tarafından yapılan ve ilgili devlet organlarından izin veya lisans alınarak gerçekleştirilen ithal işlemleri hariç) gümrük organlarına beyan edilmek suretiyle gerçekleştiriliyor. Gerçek ve tüzel kişiler tarafından ithal edilen malların gümrük değerlerinin kontrolü gümrük organları tarafından yapılıyor.
  Bazı stratejik malların ithalatı ise, (silah, barut, patlayıcı maddeler vs.) Bakanlar Kurulu’nun izni ile gerçekleştiriliyor.
  Barter yoluyla yapılan dış ticaret işlemlerinde, eşdeğer malların gönderilmesi ve teslim süresi en fazla 90 gün. Mallar gönderilmediği takdirde mal bedeli mukavelede belirtilen döviz cinsi ile 10 iş günü içinde alacaklının banka hesabına yatırılması gerekli. Ayrıca, barter işlemleri İktisadi İnkişaf Bakanlığı’nın iznine tabi bulunuyor.
  Geçici kabul işlemlerinde, ihracat ve ithalat işlemlerini yapan devlet müessesesi ise İktisadi İnkişaf Bakanlığı’ndan izin alınarak, gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılması halinde ise, gümrük organlarına beyan edildikten sonra gerçekleştiriliyor.
  Ayrıca, kuralların Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmesi kaydıyla İktisadi İnkişaf Bakanlığı’nın izni ile sınır ticareti yapılabiliyor.
  İhraç edilen malların bedelinin önceden ödenmiş olması veya gayri kabili rücu akreditif yolu ile veya yetkili bankaların teminatının bulunması gerekiyor. Mallar ülke dışına çıkarılırken bu üç yöntemden birinin mutlaka yapılmış olduğunun gümrük organlarına tevsiki gerekiyor
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Azerbeycan’da İthalat İşlemleri

  Reklam  merhaba,

  Azerbaycana bir ihracat yaptık. Mal faturasındaki GTİP nosu ile CMR de yazılı farklı yazılmış. Resmi makamlar hangisini baz alacaktır. Düzeltme işlemi yapma şansımız yokmu bu konuda acil bilgilerinizi rica ederim+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi