Azerbeycan’da İhracat İşlemleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Azerbeycan’da İhracat İşlemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Azerbeycan’da İhracat İşlemleri

  Reklam  Azerbeycan’da İhracat İşlemleri

  Forum Alev
  Ülke sınırları içerisinde üretilen veya ithal edildikten sonra yeni bir üretim sürecine sokularak mamul hale getirilen malların ihracı gerçek ve tüzel kişiler tarafından serbestçe yapılabiliyor.

  Bakanlar Kurulu tarafından yapılan veya ilgili devlet organlarından izin alınarak gerçekleştirilen ihracat işlemleri dışında kalan bütün diğer malların ihracı gümrük organlarına beyan edilerek gerçekleştiriliyor. Kredili ihracat işlemlerinde ihracatı yapan şirketin devlet şirketi veya en az yüzde 50’si devlete ait olan şirketler olması halinde, anlaşmaların mutlaka İktisadi İnkişaf Bakanlığı’na kaydedilmesi gerekiyor. Diğer hallerde kredili ihracat gümrük organlarına önceden beyan edilerek gerçekleştirilebiliyor.
  Azerbaycan Cumhuriyeti’nde devlet kuruluşlarında üretilmiş malların ihracı ancak, üretimi gerçekleştirenlere ürün bedelleri tam olarak ödendikten sonra mümkün olabiliyor.
  Yeniden ihracat işlemlerinde ise, (Reeksport) ihracat işlemleri ile ilgili yapılan anlaşmalar Azerbaycan Cumhuriyeti’nin uluslararası yükümlülükleri gereğince belirtilen durumlarda İktisadi İnkişaf Bakanlığı’ndan kayıttan geçirilmesi, diğer hallerde ise, gümrük organlarına beyan edilmesi ile gerçekleşiyor.
  Konsinye ticaretinde süre, malların gümrük organlarına beyan edildiği günden itibaren en fazla 180 gün. Satıştan elde edilen hasılat malların satışından itibaren 10 iş günü içerisinde Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki banka hesabına yatırılması gerekiyor.
  Geçici ihraç amacıyla gönderilen mallar Gümrük Vergileri ödenmek şartıyla gönderildikleri ülkelerde satılabiliyor. Aksi taktirde malların 30 gün içerisinde tekrar geri getirilmesi gerekiyor
 2. Alev
  Özel Üye

  Azerbeycan’da İhracat İşlemleri Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi