İşadamlarının Azerbeycan’da Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden İşadamlarının Azerbeycan’da Dikkat Etmesi Gereken Hususlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  İşadamlarının Azerbeycan’da Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  Reklam  İşadamlarının Azerbeycan’da Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  Forum Alev
  Bürokratik işlemlerinin çokluğu ve karmaşıklığı ile ünlü Azerbaycan’da resmi işlemler eski Sovyet sistemine göre yapılıyor, ancak ticarette karşılıklı kişisel ilişkiler Doğu kültürü etkisi altında yürütülüyor. Gidiş ve dönüşlerde vize sorunu yaşanıyor. Mali mevzuatın yetersizliği, hukuki alt yapının modernleştirilememesi nedenleri ile; bankacılık, sigortacılık ve dış ticaret işlemleri sorunlarla karşı karşıya. Her üç ayda bir vergi beyannamesi verme zorunluluğu, tüm mükelleflerden yeminli mali müşavir onayı istenmesi, muhasebe sisteminin SSCB döneminden kalma olması, gümrüklerde uluslararası kurallara uyulmaması işadamlarının karşı karşıya kaldığı önemli sorunlar arasında bulunuyor. İşadamlarının giderlerini belgeleyebilecek fatura sistemlerinin bulunmaması ve bazı giderlerin resmileştirilememesi karşılaşılan diğer önemli sorunlar olarak ortaya çıkıyor.
  Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının karşılaştıkları sorunların başında nakliye ve gümrükleme işlemleri geliyor. Türkiye-Azerbaycan arasında uygun tarifeli kargo ve demiryolu taşımacılığı yapılamaması karayolu taşımacılığını zorunlu kılmakta ve bu da maliyetlerin artmasına neden oluyor. Ürünler ithal edilirken ‘İlave Değer Vergisi’ uygulanması Türkiye’nin Azerbaycan’a dış ticaretini zorlaştıran etkenlerden biri.
  Gümrüklerde depo ve antrepoların henüz bulunmaması ve karşılaşılan bürokratik sorunlar yasal olmayan ödemelere yol açıyor.
  Uluslararası muhasebe tekniğinin kullanılmaması ve gelişmiş ülke uygulamalarında işletmelerin faaliyetleri nedeniyle yapmış oldukları harcamaların (reklam harcamaları, faiz giderleri vb) bazılarına sınır getirilmesi ve bir kısmının ise, hiç kabul edilmemesi şirketlerin olduklarından daha karlı görünmelerine yol açıyor ve bu da vergi yükünü artırıyor. Bu nedenle, zarar eden işletmeler bile kar etmiş görünebiliyor ve vergi ödüyorlar.
  Vize Uygulaması: Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticarette karşılaşılan önemli sorunlardan biri de vize uygulamaları. Birinci derece pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaportlara vize uygulanmıyor. İşadamlarının ülkeye girişlerinde vize gerekiyor. Bir aylık vize bedeli ise, 40 dolar. En fazla bir ay için vize alınabiliyor ve resmi yazı ile müracaat edilmesi gerekiyor.
  İklim: Azerbaycan iklimi ülkenin engebeli yapısı nedeni ile bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Dünyada var olan 11 iklim kuşağından 9’u Azerbaycan’da yaşanıyor. Ülkenin kuzey ve batı kesimlerindeki yüksek ve dağlık bölgelerde karasal iklim, güneyde kuru ve tropikal, Hazar Denizi kıyılarında ise, ılıman iklim hüküm sürüyor. Ülkede yaz ayları sıcak, kışlar ılık geçiyor. Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar iç kesimlerde 26-28 derece, kıyı şeridinde 24-26 derece oluyor. Ocak ayında ortalama sıcaklığın seyri ise, 2-3 derece arasında bulunuyor. Yıllık ortalama yağış miktarı bin-bin 800 mm civarında değişiyor.
  Zaman: Azerbaycan yerel saati Türkiye’den iki saat ileride bulunuyor.
  Çalışma Saatleri:
  Pazartesi-Cuma: 09.30-13.00 ve 14.00-17.00 saatleri arası
  Resmi Tatiller:
  1 Ocak:Yeni yıl tatili
  20 Ocak: Şehitleri Anma Günü
  8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
  20-21 Mart: Nevruz
  9 Mayıs: Zafer Bayramı
  28 Mayıs: Cumhuriyet Bayramı
  9 Ekim: Silahlı Kuvvetler Bayramı
  18 Ekim: Milli Kalkınma Bayramı
  17 Kasım: Milli Uyanış Bayramı
  31 Aralık: Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü
  Dini bayramlar İslami takvim itibariyle uygulanıyor
 2. Alev
  Özel Üye

  İşadamlarının Azerbeycan’da Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi