Dünyanın en başarısız ülkeleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Dünya Ülkeleri Bölümünden Dünyanın en başarısız ülkeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  Dünyanın en başarısız ülkeleri

  Reklam  Dünyanın en başarısız ülkeleri

  Forum Alev
  177 ülkenin dikkat alındığı “Başarısız ülkeler Endeksi”nde Türkiye, “uyarı” sinyali veren başarısız ülkeler arasında gösterildi. Endeksin ilk üç sırasında Sudan, Irak ve Somali yer aldı. En başarılı ülke ise, listede 177. sırada bu

  Amerikan Foreign Policy dergisi ile Barış Fonu adlı kurumun uzmanları tarafından ortak hazırlanan “Başarısız Devletler Endeksi”nde Türkiye “uyarı” sinyali veren başarısız ülkeler arasında gösterildi.

  12 ayrı sosyal, ekonomik, siyasi ve askeri kriter göz önünde bulundurularak hazırlanan listede geçen yıl Türkiye 146 ülke arasında 74.4 puanla 82. sırada ve yine “uyarı” pozisyonunda yer almıştı. Bu yıl aynı araştırma 177 ülkeyle yapıldı ve Türkiye bu kez geçen yıla oranla 0.5 puanlık bir artışla 74.9 puana yükselerek 92. başarısızlık sırasına oturdu.

  Bu arada, Arnavutluk, Ermenistan ve Libya gibi ülkelerin Türkiye’den daha başarılı sayılması dikkat çekti. Arnavutluk’un 111. olduğu endekste Ermenistan 112., Libya ise 115. sırada yer aldı.

  ABHaber’e göre, bu yılki listede en yüksek puanı Darfur kriziyle nedeniyle Sudan aldı. 113.7 puan alarak liste başı olan Sudan’ı 111.4 puanla Irak takip etti. En başarılı ülke konumunda ise 17.1 puanla Norveç yer aldı. Sudan’la birlikte yedi Sahra Altı Afrika ülkesinin daha ilk 10’a girmesi, Afrika’nın "alarm" konumu yüksek bir kıta olduğunu tekrar gösterdi.

  Dış devletlerden gelen müdahaleler, “derin devlet”, insan hakları ihlalleri, hukukun keyfi bir şekilde uygulanması, kötü ekonomik gelişim, ekonomik istikrarsızlık ve düşüşler, içeride göçe zorlananlar ve insanların kaçışı gibi kriterlerin değerlendirildiği rapor, Foreign Policy ve Barış Fonu adına çalışan analistlerin, küresel ve yerel kaynaklardan gelen yüzbinlerce makalenin değerlendirilmesiyle hazırlandı.

  İstikrarsızlığa en açık ülkeler listesi olarak tanımlanabilecek raporda Çin ve Rusya 62. sırada yer alarak “uyarı” kategorisinde kendine yer buldu. Orta düzeyde başarılı ülkeler arasında ise Almanya 154., İngiltere ve Fransa 157., ABD ise 160. oldu. Listede en istikrarlı sayılabilecek ülkeler ise İskandinav ülkelerinden oluştu.

  Başarısız devletler endeksindeki sıralama şöyle:

  1 Sudan

  2 Irak

  3 Somali

  4 Zimbabwe

  5 Çad
  .......
  92 Türkiye

  110 Hindistan

  111 Arnavutluk

  112 Ermenistan

  113 Libya
  .......
  160 ABD

  164 Japonya

  174 İrlanda

  175 İsveç

  176 Finlandiya

  177 Norveç 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyanın en başarısız ülkeleri

  Reklam  araştırma yapıldığında 2007 öncesi adalet ve kalkınma partisi henüz başa gelmiş o zamnlar doğrudur fakat son yıllarda bu tez çürür çünkü dünayanın ilk sıralarındadır türkiye büyümede+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi