Materyalist Felsefe Nedir ?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Materyalist Felsefe Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  oneHope
  Usta Üye
  Reklam

  Materyalist Felsefe Nedir ?

  Reklam  Materyalist Felsefe Nedir ?

  Forum Alev
  MATERYALİST FELSEFE NEDİR?

  Burada da, gene hemen belirtmemiz gereken bir anlamkarışıklığı vardır; halk dilinde, materyalist denince, maddi zevkleri tatmaktan başka birşey düşünmeyen kimse anlaşılıyor.

  Madde (mattiere) sözünü içeren materyalizm sözcüğü üzerinde sözcük oyunu yapılarak, ona baştan aşağı yanlış bir anlam verme yoluna gidiliyor.

  Biz, materyalizmi incelerken, ona, -sözcüğün bilimsel anlamında- gerçek anlamını geri vereceğiz; göreceğiz ki, materyalist olmak, bir ülküye sahip olmaya ve bu ülküyü zafere ulaştırmak için savaşım vermeye engel değildir.

  Dedik ki, felsefe, dünyanın en genel sorunlarına bir açıklama bulmak ister. Ama, insanlığın tarihi boyunca, bu açıklama, her zaman aynı olmadı.

  İlk insanlar da doğayı, dünyayı açıklamak istediler, ama bunu başaramadılar. Gerçekten de, dünyayı ve bizi çevreleyen olayları açıklama olanağını bize veren, bilimlerdir; oysa
  bilimlerin ilerlemelerine olanak sağlayan buluşlar çok yenidir.

  Demek ki, ilk insanların bilgisizliği, onların araştırmalarına bir engeldi. Bunun içindir ki tarih boyunca, bu bilgisizlik nedeniyle, dünyayı olağanüstü güçlerle açıklamak isteyen dinlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu, bilime aykırı bir açıklamadır. Sonra yavaş yavaş, yüzyıllar boyunca, bilim gelişecek, insanlar, bilimsel deneyimlerden yola çıkarak maddi olgularla dünyayı açıklamayı deneyecektir - buradan, şeyleri bilimlerle açıklama iradesinden, materyalist felsefe doğdu.

  Aslında Materyalizm,evrenin bilimsel açıklamasından başka bir şey değildir.

  Materyalist felsefenin tarihini incelenirken, bilgisizliğe karşı savaşımın ne kadar çetin ve güç olduğunu görülür.

  Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, materyalizm ve bilgisizlik, yanyana, birarada varlıklarını sürdürdüklerine göre zamanımızda da, bu savaşım, henüz son bulmamıştır.

  Marx ve Engels, işte bu savaşımın ortasında işe karıştılar.
  19. yüzyılın büyük buluşlarının önemini anlayarak, materyalist felsefeye, evrenin bilimsel açıklamasında çok büyük ilerlemeler yapma olanağını sağladılar. Böylece diyalektik materyalizm doğdu. Sonra, ilkin, onlar, dünyayı yöneten yasaların, toplumların gelişmesini açıklamaya yaradığını anladılar;
  böylece ünlü tarihsel materyalizm teorisini dile getirdiler.
 2. 2
  Tenha2190
  Emekli

  --->: Materyalist Felsefe Nedir ?

  Reklam  Materyalist Felsefe Nedir ?
  Tamamiyle Saçmalıktır...+ Yorum Gönder
materyalist felsefe
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi