Antoine Laurent Lavoisier Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Antoine Laurent Lavoisier Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ACİL
  Özel Üye
  Reklam

  Antoine Laurent Lavoisier Kimdir

  Reklam  Antoine Laurent Lavoisier Kimdir

  Forum Alev
  A. L. LAVOISIER

  Antoine Laurent Lavoisier.gif

  Antoine Laurent Lavoisier 1743 yılında Paris'te doğdu. 1794'te yine aynı şehirde idam edilerek öldürüldü. Babası avukattı. Annesi o daha çocukken öldüğü için, teyzelerinden biri tarafından yetiştirildi. College Mazarin'de eğitim gördü, bakaloryasını 1763'te, lisansını 1764'te aldı. Lavoisier iki farklı görevi üstün başarıyla sürdürmeyibaşardı. Tahsildar olarak devlet hizmetine girdi. Ama çok genç bir yaşta, büyük bir duyarlık ve canlılıkla bilimsel çalışmalara koyuldu. Tartışmalı geçen bir seçimden sonra, 1769'da Akademi üyeliği onaylandı ve 1778'de maaşlı üye oldu. Tahsildarlıkta da gösterdiği başarı, onu 1780'de Mültezim yaptı.

  Eserinin niteliği kendi döneminde yaygınca biliniyordu. 1788'de "Royal Society"ye seçildi. Cavendish'in başlattığı ve Priestley'in geliştirdiği gaz kimyası çalışmalarını geniş bir alana yaymış ve bunları etkili bir şekilde birbirleriyle kıyaslamıştı. Bundan dolayı çalışmalarında İngilizlerin güçlü etkisini görmek mümkündür. 1771'de Marie-Anne Paulze ile evlendi. O da özellikle İngilizce alanında uzmanlaşmış iyi bir dilbilimciydi. Lavoisier eşinden büyük destek gördü.

  Bayan Lavoisier eşinin yazılarını İngilizce'ye çeviriyor, İngiliz yazarların yapıtlarını da Fransızca'ya çeviriyordu. MarieAnne Paulze, bir yandan Prusya toplarının namlu imalini denetlerken, öte yandan sıcaklık üzerine yaptığı gözlemlerle tanınan sıradışı bir bilim serüvencisi Kont Rumford ile evlenmekle hayat kurtarmıştı. Berzelius, Lavoisier'in ölümünden çok sonra Paris'e uğradığı bir sırada, bilim adamlarının doldurduğu bir salonda başkanlık ederken gördüğü Barones Rumford'un heybetli tavirlarını anlatır.

  1789 Devriminden sonra, Lavoisier yeni kurulan devletiçin çalıştı. Metrik sistemi yaymak için çalışan komisyonun üyesiydi. Ama eski düzenin bir aracı olmasının, hem de en haksız kolunun (vergi-toplayıcılar) bir uzantısı olmasının lekesi, üzerinden silinmedi. Diğer Mültezimler gibi tutuklanıp yargılandı. Davası "devletin aydınlara ihtiyacı yoktur", sözünden ötürü ünlenmiştir. Bu öğreti ister gerçekten savunulsun ister savunulmasın, Lavoisier kötü emellerinden dolayı suçlu bulundu ve 1794'te idam edildi.

  ROBERT BOYLE
  robert boyle.jpg

  (Hava Akışının Ölçülmesi)

  Robert Boyle 1627'de İrlanda'da Lismore'da dünyaya geldi. Ondört kişilik bir ailenin en küçük oğlu olmasına karşın, bolluk bereket içinde büyüdü. Babası ilk Cork Kontuydu. Robert Boyle'un annesi Kont'un ikinci karısıydı. Soylular arasında adet olduğu üzere, sekiz yaşındayken Eton'a, yatılı okula gönderildi. Dört yıl Eton'da kaldıktan sonra Cenova'ya giderek, kendisini bütünüyle matematiğe kaptırdı.

  Cenova'da kendini iyiden iyiye bilime adamıştı. Bir akşam gümbürtüyle düşen yıldırım merakını uyandırdı; yıldırım neden kendisine çarpmamıştı?! Tanrının onu özel bir görev için ayırdığı düşüncesine kapıldı. O günlerde doğa dininin güçlü olduğu hesaba katılırsa, Tanrının büyüklüğünü, doğanın sırlarını çözerek göstermeye çalışmasında şaşılacak bir şey yoktu. Boyle Cenova'dan İtalya'ya geçti, Floransa'da bir süre kaldı. Orada Galileo'nun çalışmalarıyla ilgilendi. İç savaş onu.

  İngiltere'ye dönmeye zorladı. Kral yanlısı olması beklenebilirdi. Ama çeşitli nedenlerden ötürü parlamento sempatizanı oldu. Bu, onu Samuel Rartlibb'le tanıştırdı. Rartlibb, Boyle'u, tıp çalışmaya özendirdi. Kimyaya ilgisi, ilaçlar hazırlamaya çalıştığı bu dönemde başladı.

  1656'da Oxford'a, üniversite kolejine bitişik, şimdi gülünç Shelley Abidesine sahip olmakla övünen siteye yerleşti. Burada doğanın tanecikli yapısının ve mekanik kuramının deneysel kanıtını güçlendirmeye çalıştı. Zamanın önde gelen matematikçileri Wallis ve Ward'la dost oldu. Belki daha da önemlidir, mekanik doğa kuramının felsefi temellerini geliştiren John Lçıcke ve Christ Church'ün çevresine girdi. Bu döneme ait bilimsel etkinliklerini 1666'da yayınlanan ünlü çalışması The Origine of Forms and Qualities'de topladı.

  Restorasyondan sonra Royal Society'nin kurulmasında çok aktif bir görev üstlendiği için .Londra'ya hareket etti. Dünyaya karşı sofuca yaklaşımı, onu dini propaganda yapan birçok projenin içerisine soktu. Bilimsel uğraşının her aşamasında küçük, eğlendirid denemeler yazdı. Kişisel aşkla dini görevler arasındaki çelişkiyi konu alan İngilizce ilk tarihsel romanlardan biri sayılan The Martyrdom of Theodora'yı yazmaya koyuldu. 1691'de Londra'da öldü. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Antoine Laurent Lavoisier Kimdir

  Reklam  Yaşadığı dönemde devrim yaşamış ve bu devrim sonucunda kurulan devlette görev almıştır. on dört kişilik bir ailede büyümüş oldukça zengin birisiydi. Kimya üzerinde araştırma ve deneyler yapmaktaydı.+ Yorum Gönder
lavoisier hayatı kısaca,  lavoisier hayatı ve yaptığı çalışmalar,  Lavoisier kimdir,  lavoisier kısaca hayatı,  lavoisier hayati
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi