Louis Braille Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Louis Braille Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Louis Braille Kimdir?

  Reklam  Louis Braille Kimdir?

  Forum Alev
  Louis Braille

  Fransız mucit - Doğumu - 4 Ocak 1809 Coupvray, Fransa - Ölümü - 6 Ocak 1852 Paris, Fransa

  Louis Braille (doğum. 4 Ocak 1809 - ö. 6 Ocak 1852) , görme engellileri için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat etti. Braille, 1'den 6'ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaları parmaklarla üstünden geçerek okunur. Özel karakterler içeren Asya dilleri dışında hemen hemen her dile uyarla
  nmıştır. Louis Braille'in kendisi de görme engelliydi.

  Louis Braille Paris'in yakınındaki Coupvray köyünde doğdu ama çocukluğunun büyük bir bölümünü Lisle'da geçirdi. Babası Simon-Rene Braille sayaçtı. Üç yaşında babasının yatak odasında babasının sayaç iğnesiyle sol gözünü zedeledi. Bu olay sol gözünü tamamen kör etti ve sempatetik oftalmiya (sympathetic ophthalmia) sağ gözünü de etkiledi; 6 yaşında tamamen kör oldu. Bazen ailesine "Niye her zaman aydınlık?" gibi sorular sorardı. Görme engeline karşın ailesinin de desteğiyle Braille, okula okuma ve yazması isteninceye kadar devam etti.

  Braille 7 gibi erken bir yaşta Paris'te bulunan, dünyanın ilklerinden biri olarak kabul edilen Institution Royale des Jeunes Aveugles (Genç Körler Kraliyet Enstitüsü) 'den burs kazandı. Aldığı burs bir kör olarak kaderini değiştirdi; o günlerde başka bir kör gencin kaderi sokaklarda para dilenmekti. Ancak okulun şartları çok da iyi değildi. Braille'e öğün olarak kuru ekmek ve su veriliyor bazı öğrenciler de istismar edilip ceza olarak odalara kilitleniyorlardı.

  Braille aydın ve yaratıcı bir öğrenciydi, okulunda yetenekli bir çello ve org çaları oldu, ülkesi Fransa'nın her yerindeki kiliselerde org çaldı.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Louis Braille Kimdir?

  Reklam  Küçük yaşlardan itibaren görme engeli olması onun eğitime yapacağı katkılara zemin hazırlamıştır. Kör olduğu için kabartmalı kitapların öncüsü olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi