Albert Camus Kimdir ?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Albert Camus Kimdir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aykal
  Bayan Üye
  Reklam

  Albert Camus Kimdir ?

  Reklam  Albert Camus Kimdir ?

  Forum Alev
  Albert Camus Hayatı Hakkında Bilgi

  Alber Camus 1913 7 kasım da Cezayirde dünyaya gelmiştir. Annesi Fransız ve hizmetçidir Babası ispanyadandır. Babası 1.Dünya savaşında piyade alayı diye adlandırdıkları yerde hayatına son vermiştir. camus fakir ailenin çocuğudur. çocukluğu çok büyük zorluklarla geçmiştir.

  Cezayirde çocukluğunun çoğunu geçirmiştir. liseyi bitirmesinin ardından cezayirde cezayir üniversitesine devam etti. burada okul takımında kalecilik yapmıştır. vereme yakalanması sonucunda okulu ve futbolu yarım bırakmıştır.

  Kendisi okuluna son vermesiyle büyük zorluk ve maddi sıkıntılar içerisinde kalmıştır. geçimini verdiği özel derslerle sürdürmekteydi.

  1935 tarihinde üniversiteye yeniden başladı ve felsefe bölümünden mezun olmayı hak kazanmıştır. Camus evlenmiştir ve evlendiği kadın morfin bağımlısıdır. dolayısıyla karısınında kendisine ayak uyduramaması sonucunda boşanmışlardır.


  Camus Fransada Bir kominist partisine üye olmutur. daha sonra bağımsız kolu sayılan Cezayir kominist partisine geçmiştir. daha sonra belli nedenlerden ötürü partiden uzaklaştırılmıştır.


  Kendisi Fransanın ordusuna katılmak istemekteydi ancak verem olduğundan dolayı bu isteği geri çevrilmiştir. 37 ile 38 yılları arasında sosyalist yazıları kaleme dökmüştür. daha sonra 40 lı yıllarında Francine Faure ile evlilik yapmıştır.

  2.Dünya savaşı zamanlarında Fransanın Direniş koluna katılmıştır ve bir gazete çıkarmıştır adı "Combat" tır. daha sonra bu gazetede editör olmuştur.


  kendisi kominizmi eleştirirdi ve bu bu eleştirmeleri sonucunda etrafındaki tanıdıkları onu yalnız bırakmışlardır. fransız varoşçuluğu hakkında dersler ve prgramlar düzenlemiştir.

  Daha sonra hastalığı artmaya başladı ve 49 dan 52 ye kadar işine ara vermek zorunda kaldı.


  Albert :54 tarihinde başlayan cezayirin kurtuluş savaşında fransanın hükümetini savunmuştur. Camus belli eserler yazmış ve 1957 de obel edebiyat ödülü almayı hak kazanmıştır. ve aldığı bu ödül dolayısıyla en genç 2. yazar olmuştur.

  4 ocak 1960 ta kendi arabası ile kaza geçirir ve hayatına son verir.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Albert Camus Kimdir ?

  Reklam  Ünlü filozoflarından biri ve düşünceleri ve görüşleri nedeniyle absürdizm akımının temsilcilerinden biri olarak görüldüğü halde kendisi herhangi bir akıma bağlı olmadığını söylemektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi