Özel Eğitim Nedir?:Neyi Öğretir?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve E-Okul Bölümünden Özel Eğitim Nedir?:Neyi Öğretir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Özel Eğitim Nedir?:Neyi Öğretir?

  Reklam  Özel Eğitim Nedir?:Neyi Öğretir?

  Forum Alev
  Neyi Öğretir?
  Özel eğitim, genel eğitimden içerik yönünden yani nelerin öğretileceği yönünden farklılaşmaktadır. Olağan çocukların kendiliğinden edindikleri becerilerin büyük bir kısmını yetersizlikten etkilenmiş özel gereksinimli çocuklara, yoğun ve sistematik biçimde öğretmek gerekmektedir. Örneğin giyinme, soyunma, yemek yeme becerilerini çocukla, yetişkinleri gözleyerek, taklit ederek öğrenirler. Ancak çocuk yetersizlikten etkilenmiş ise örneğin görme engelli, ya da zihinsel engelli, bu becerilerin öğretilmesi gerekir. Çünkü, görme engelli çocuk, görmesindeki sınırlılık ya da yokluk nedeni ile gözleme ve taklit etme becerilerini sadece işitsel ve dokunsal uyaranlarla yapabilmekte, görsel uyaranları yetersizliğinden dolayı algılayıp tepki koyamamakta veya taklit edememektedir. Bunun için, giyinme, soyunma, yamak yeme becerilerinin sistematik ve aşamalı öğretilmesi gerekmektedir. Aynı biçimde zihinsel yetersizliği olan çocuk duyu organlarında sınırlılık olmamasına karşın, bu organlarla almış olduğu uyaranları birleştirmede, saklamada ve geri çağırmada yani bilişsel süreçlerdeki yetersizliklerinden dolayı bunları birleştirmede ve kullanmadaki zorluklarından dolayı, bu becerilerin öğretilmesi gerekmektedir.

  Bunların yanı sıra, yetersizliğin engelleyici etkilerini önlemek ya da azaltmak için özel gereksinimli çocuklara belli becerilerin de öğretilmesi gerekir. Görme yetersizliği olanlara Braille ile okuma yazmanın öğretilmesine gereksinim duyulurken, gören çocukların böyle bir gereksinimi bulunmamaktadır.

  Genel eğitimden özel eğitim ayrıldığı bir diğer nokta ise içeriğin düzenlenişidir. Genel eğitimde içerik ortalama çevresindeki çocuklar için merkezi programlarla belirlenirken, özel eğitimde programın içeriğini çocuğun gereksinimi belirler. (Heward, 00, Eripek,02). 2. 2
  reformplus
  Yeni Üye

  --->: Özel Eğitim Nedir?:Neyi Öğretir?

  Reklam  Tüm raporlar burada..

  Yeni programımızı sitemizden ücretsiz indirilip kullanabilirsiniz.
  Yükleme ve kullanım rahatlığının yanında fiyatını da görünce inanamayacaksınız.
  Lütfen sitemizi incelemeden ve ReFormPlus'ı ücretsiz denemeden karar vermeyin.

  www.reformozelegitim.com+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi