Kaynaştırma Ortamında öğretimin Düzenlenmesi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve E-Okul Bölümünden Kaynaştırma Ortamında öğretimin Düzenlenmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Kaynaştırma Ortamında öğretimin Düzenlenmesi

  Reklam  Kaynaştırma Ortamında öğretimin Düzenlenmesi

  Forum Alev
  KAYNAŞTIRMA ORTAMINDA ÖĞRETİMİN DÜZENLENMESİ

  Öğrenme-öğretmen sürecinde öğretmenin hem yetersizlikten etkilenen öğrencinin hem de sınıfındaki tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için dört temel ilkeyi bilmesi gerekir. (Lewis ve Doorlag, 1991) Bunlar :

  Bütün öğrenciler öğrenebilir: Yetersizliğe sahip olmak yeni beceri, bilgi ve davranışların edinilmesine engel değildir. Her öğrencinin öğrenme hızı farklıdır. Bazı öğrenciler bazı şeyleri diğerlerine göre daha çabuk, bazıları ise daha yavaş öğrenebilir. Önemli olan onların neler yapabildiğini bilmek, yapamadıklarıyla ilgili de uygun öğretimi sunmaktır.
  Öğrenmede davranış değişikliğidir: Öğrenciler yeni beceriler öğrendiğinde daha önceden öğrendikleri becerilerde uzmanlaşırlar. Öğretmen öğrenme sürecinde öğrenciyi sürekli kontrol ederek yeni davranışları edinmesi için rehberlik etmelidir.
  Öğretim ortam düzenlemeyi içerir: Öğrenme bir davranış değişikliği ise öğretim de öğrenme ortamlarının istenilen davranışlarının kazanılması için düzenlenmesidir. Bu nedenle öğretmen öğretimin gerçekleşebilmesi için davranış öncesi ve sonrası faktörleri kontrol etmelidir. Ders anlatımı, küçük grup tartışmaları, metin okuma gibi etkinlikler davranış öncesi düzenlenmelerdir. Bu tür etkinlikler öğrenmeyi kolaylaştırır. Davranış sonrası etkinlikler ise davranışı izleyen ödül veya cezalardır. Bunlar öğrenmenin gerçekleşmesinde önemli araçlardır. Öğrenme öncesi ve sonrası bir çok teknik ve yöntem kullanılabilir: Her ne kadar çeşitli öğretim yöntem ve teknikleri varsa da bazıları diğerlerinden etkilidir. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Kaynaştırma Ortamında öğretimin Düzenlenmesi

  Reklam  dört temel ilke var 1- bütün öğrenciler öğrenebilkir 2- öğrenme bir tür davranış değildir 3-öğretimde ortam düzenleme vardır 4-sürekli kontrol dür+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi