İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Ebeveyn - Çocuk İlişkileri Bölümünden İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk- ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

  Reklam  İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

  Forum Alev
  *çocuğunuzun, onun gereksinimleri ile ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.

  *çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde, televizyonu kapatabilir, gazeteyi kaldırabilir vs, onunla göz göze iletişim kurmaya itina gösterebilirsiniz.

  *size önemli bir haber verdiğinde, içten, sıcak bir ifadeyle ve düşünerek (olumlu ve negatif etkileri) yanıt verin.

  *size konuşmak istediği özel hususlar olduğunda, başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin (tabii onun için hayati –çok önemli- bir problem yaratmayacak bir bilgi ise).

  *hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde ufak düşecek biçimde ifade etmemeye dikkat edin.

  *onunla konuşurken tıpkı hizada olmaya itina gösterin, ona çok yukarıdan, ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.

  *ona kızdığınızda, sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin, ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın. çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtemeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz.

  *yorgun iseniz, onu etkin dinlemek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekebilir. kendi duygularınız ve güzel görünüzün de farkında olmaya çalışın.

  *onu dinlerken olası olduğunca onu kesmemeye çalışın, sözlerini tamamlamaya çalışmayın.

  *belirli bir durumu, olayı size anlatırken, olayın ana fikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. ör, başkalarının ona vurduğunu anlatırken, “neden sen o saatte dersini çalışmıyordun” gibi sözler onun olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duygular hissetmesine yol açabilir.

  *“neden?” sorusu yerine daha çok “ne?” sorusunu (ör, ne oldu?, ne düşünüyorsun? vs) sormaya itina gösterin.

  *eğer bir olayı-durumu öğrendiyseniz, ona olanları bildiğinizi söyleyin, bilmemezlikten gelerek, onun yalan söylemesine ve ilişkinizi zedelemesine yol açmamasına dikkat edin.

  *onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin, onun ufak ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler, hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırır.

  *hakaret içeren, ufak düşürücü kelimeleri kullanmamaya çalışın.

  *zorlandığında, sıkıntı hissettiğinde problem çözme becerilerini geliştirebilmesi için, çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. onun yerine çözmemeye, ya da anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.

  *ne yaparsa yapsın, onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilsin. istenmeyen davranışları için ideal eleştirileri ve lazım yaptırımları zaten yaparsınız.

  *iletişim yollarını kullanmasını destekleyin. hem sizinle hem de başkaları ile olan ilişkilerinde özgürce ve ideal bir yöntemle düşüncelerini ifade etmesi konusunda yüreklendirin.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

  Reklam  Çocuğunuzla iyi iletişim kurmak için onu önemsediğinizi gösterin onun ihtiyaçlarıyla ilgilenin, bizimle konuşmak istediğinde onu can kulağıyla dinleyelim. Çocuğumuza karşı açık ve net olalım. 3. 3
  niluferseral
  Yeni Üye
  Çocukla iyi iletişim kurmak mı? Çocuk dediğimiz de bir bireydir. Bir birey olarak değerlendirdiğimizde kendilerine has karakterleri, bakış açılarına sahiptir. Olduğu gibi kabullenilmeyi bekler. Yapıcı yaklaşımlara cevap verir. Çocuklarınızla geçireceğiniz kaliteli 30 dk, sağlıklı iletişimin başlangıcıdır...Çocukla beraberken orada olmanızı ister.(Hangimiz böyle bir iletişimi istemez ki :) ) Dertlerinizi ,işinizi bir kenara bırakmanızı o an sadece onu görmenizi bekler...Çok değil kısacık bir süre.. oyun oynamak süper keyifli olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi