Yeteneklerini geliştirin

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Ebeveyn - Çocuk İlişkileri Bölümünden Yeteneklerini geliştirin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Yeteneklerini geliştirin

  Reklam  Yeteneklerini geliştirin

  Forum Alev
  Yeteneklerini geliştirin !
  Çocuklarda yetenek gelişiminin zenginleştirilmesini nasıl sağlarız ?

  Belli yetenekler doğuştan gelir. Çocukların yeteneklerini erken yaşta fark edip, bu yeteneklerini kullanabilmelerini sağlamak ve konuyla ilgili olarak çocuğu motive etmek, yeteneğinin sınırlarını belirlemek çok önemlidir. İlkokul döneminde aileler çocuklarının ders çalışması dışında başka etkinliklere zaman ayırmasına alışık değillerdir.
  Bu etkinliklerden dolayı çocuğun derslerini aksatacağını düşünerek, onun kitap okumasına, sanatla uğraşmasına, spor yapmasına karşı çıkabilirler. Çocukların derslerinde başarılı olabilmesi için yetenek alanlarına uygun gelişimlerinin de tamamlanması gerekmektedir. Hatta tersine eğer çocuk spor yapıyor, resim yapıyor, müzik dinliyor veya müzikle uğraşıyorsa, ders başarısı daha yüksek olacaktır. Çocukların yeteneklerinin olduğu uğraşı alanlarına ne kadar vakit ayıracakları aileleri ve öğretmenleri tarafından uygun bir şekilde belirlenmelidir. Hatta yetenekleri çok özelse, daha fazla yetenekleri yönünde yetiştirilmeleri gerekebilecektir. Aileler çocuklarının yeteneklerine yoğunlaşmalarını değil de, okul, ders ve ödevleriyle vakit geçirmelerini arzu etmektedir. Hatta çocukların doğal olarak yapılması gereken spor dersleri yapılmamakta, bu derslerin yerine çocuklar test çözmekte, ortaokula veya liseye hazırlık çalışmalarına yoğunluk verilmektedir.
  Çocukların yetenekleri doğuştan gelir. Sadece bu yeteneklerin gelişmesi ailenin ve eğitimcilerin bu yeteneklere verdiği değerle ya gelişir ya da gelişemez. Çocuklarımıza kendi içimizde kalan, yapamadığımız uğraşlar konusunda baskı yapmadan, öncelikle onların neye yetenekleri olduğunu ayırt edip saptamalıyız. Bunun için bir takım yatırımlar yapmamız gerekebilmektedir. Bu alanda vaktimizi ayırmalı, çocuğumuzla birlikte kitaplar okumalı, ünlü bestecilerin müziklerini dinlemeli, küçük öyküler ve şiirler okumalıyız. Daha sonradan çocuğumuza cesaret vermek amacıyla, onun da şiirler öyküler yazabileceğini gösterebilmek için onunla birlikte küçük, basit üretimler yapmalıyız. Sık sık onu konsere sergilere götürerek, ünlü sanatçılar ve bilim adamları üzerine öyküler okumalıyız. Yeteneklerinin gelişmesi konusunda acele etmemeliyiz.
  Ünlü kişilerde hiçbir şekilde tek yetenek yoktur. Yetenekli kişiler pek çok alanda yeteneklerini kullanabilirler. Bu alanlardan hangisinde çocuğunuzun başarılı olacağını araştırmak zaman alabilir. Bu konuda, hem kendimize hem de çocuğumuza bu zamanı tanımalıyız. Yetenekleri için gerekiyorsa kurslara gönderebilmeli, bu konuda yapılan yarışmaları takip etmeliyiz.
  Pek çok yeteneği erken yaşta keşfetmek, bu yetenekleri değerlendirmek çok önemlidir. Bu konuda uzman kişilerle konuşup onların fikrini alabiliriz. Uygun bir program hazırlayarak sistemli ve düzenli eğitim çalışmalarına erken yaşta başlamamız gerekmektedir. Bu yetenekler daha sonra çocuğumuzun meslek seçiminde, ona ve bize ışık tutacaktır. Bu konuda uzmanlarla, çocuk psikologlarıyla çalışmak, onlara danışmak çok önemlidir.
  AnneyizBiz / Uzman Psikolog Alanur Özalp
  İle İlgili Yazılar

  • 2
   Filiz
   Bayan Üye

   Cevap: Yeteneklerini geliştirin

   Reklam   Çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olalım. Ödevlerini ve sorumluluklarını yerine getirdikten sonra yeteneğini geliştirecek uğraşlar vermesine müsade etmeliyiz.  + Yorum Gönder
  5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi