Türk Mizah Dergileri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Edebi Türler Bölümünden Türk Mizah Dergileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Türk Mizah Dergileri

  Reklam  Türk Mizah Dergileri

  Forum Alev
  Fırt

  Fırt (dergi), yayın hayatına Mart 1976'da atılan, Tekin Aral editörlüğündeki haftalık gülmece dergisi. İsim babası, karikatürist Ferit Öngören'dir. Boyutu Gırgır'dan daha ufak olduğu ve bir çırpıda okunup bittiği için "Fırt" adını aldı.

  Mizah dünyamıza "yavrunuzun sayfası" kavramını da kazandırmış olan Fırt dergisi, o dönemde Gırgır dergisiyle aynı kadroyu ve mekânı kullanarak çıkartılıyordu. Derginin Tekin Aral dışındaki ilk çizeri, o sıralar Gırgır'da da çizmeye başlamış olan Necdet Şen'dir. Daha sonra kadroya katılan Altan Erbulak (çizer), Halit Kıvanç (yazar), Müjdat Gezen ve Uğur Dündar (fıkra-fotoroman) ve Sezen Aksu (yazar) Fırt'ı kardeş dergi Gırgır'dan kısmen farklı, magazinel bir kulvara soktu.

  Dergi, Tarzan, Kalamiti Jane, Superman gibi batı kaynaklı popüler kültür ikonlarından yararlanarak tiraj yakalama çabasına girdiyse de, hiçbir zaman Gırgır'ın satış başarısını yakalayamadı. Ama Behiç Pek ve Latif Demirci'nin yazıp çizdiği Tarzan'a sonradan eklemlenen Arap Kadri tiplemesi, bu çizgi banta yerel bir boyut kazandırdı.

  1980'li yılların sonunda, kardeş dergi Gırgır'la birlikte Web Ofset grubunun patronu Haldun Simavi tarafından gazeteci Ertuğrul Akbay'a devredilen dergi, Aral kardeşlerin kontrolünden çıktı. Bir süre yayın hayatına eski telif işlerin basımı ve bilinen kalitesinden uzak yeni ekip ile giden dergi şu anda yayın hayatına devam etmiyor.
 2. 2
  YapRock
  Forumun Herşeyi

  --->: Türk Mizah Dergileri

  Reklam  Gırgır

  Gırgır, Oğuz Aral yönetiminde 1972'den 1989'a kadar Türkiye'nin en çok satan kült mizah dergisidir.

  26 Ağustos 1972 tarihinde yayınlanmaya başlayan Gırgır dergisinin temel sloganı; “Can sıkıntısını, aşk yarasını, karı koca kavgasını, şip şak keser. Her derde devadır, Gırgır da gırgır.” idi.

  Gırgır tirajını 300.000'e yükselterek Dünya'nın 3. büyük mizah dergisi haline geldi. Günümüzün ünlü mizahçılarının çoğu bu dergide yetişti. Bunların arasında İsmet Çelik, Nuri Kurtcebe, Engin Ergönültaş, İlban Ertem, İrfan Sayar, Necdet Şen, Suat Gönülay, Gürcan Özkan, Cevat Özer, Atilla Atalay, Latif Demirci, Sarkis Paçacı, Hasan Kaçan, Bülent Morgök,Galip Tekin,Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Can Barslan, Uğur Durak, Behiç Pek, Cihan Demirci, Mehmet Polat, Mim Uykusuz, Özden Öğrük, Ramize Erer, Gani Müjde, Tuncay Akgün, Birol Bayram, İlhan Özsoy, Bülent Arabacıoğlu sayılabilir.

  Gırgır'ın bir dönemin mizah anlayışı üzerinde büyük etkisi oldu. Daha sonra Tekin Aral yönetimnede çıkan [[Fırt (dergi)ve Çarşaf Dergisi çıkmıştır.

  Globalizmin nasibini alan abi biz calışıyoruz parayı bunlar götürüyor düşüncesi ile ama kamuoyuna yeni dergi ile yeniden doğuyoruz yalanları ile usta çırak ilişkisiyle yetişen diğer yazarlar abi biz calışıyoruz parayı bunlar götürüyor düşüncesi ile bilenerek Tüccar mantığı ile bölünerek küçük olsun benim olsun orda 2 milyar kazanıyordum simdi 5 milyar kazanıyorum mantığı bölünerek küçüldüler. Simdi piyasada kendisine mizah dergisi diyenlerin trajların toplamının karesi Gırgırın 10/1 e eşit degildir. Nufusu da hesaba katmak lazim dimi.
 3. 3
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Hıbır

  Hıbır, Oğuz Aral'ın efsanevi Gırgır dergisinden ayrılan bir grup çizerin yayımladıkları mizah dergisidir.

  Yayımlandığı dönemlerde 350-400.000 gibi satış rakamlarına ulaşan dergi, bağlı bulunduğu Asil Nadir'in sahip olduğu İnterpress yayın grubunun içine düştüğü parasal sıkıntılar dolayısı ile gruptan ayrılarak HBR Maymun adı ile yayımlanmaya devam etmiştir.

  Bülent Üstün, Ramize Erer, Cengiz Üstün, İrfan Sayar, Ergun Gündüz, Latif Demirci, Hasan Kaçan, Murat Levent Demircan, Bülent Arabacıoğlu, İlban Ertem, Galip Tekin, Atilla Atalay, Sarkis Paçacı, Abdülkadir Elçioğlu gibi yazar ve çizerleri bünyesinde barındırmıştır.

  Haftalık Hıbır dergisi, Mayıs 1989 yılında yayın hayatına başlamış ve 1995 yılına kadar 266 sayısı yayımlanmıştır.
 4. 4
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Leman

  Yazarlar ve Çizerler

  * Ahmet Yılmaz
  * Aslan Özdemir
  * Atilla Atalay
  * Behiç Pek
  * Can Barslan
  * Olgun Budak
  * Cengiz Akın
  * Cezmi Ersöz
  * Ender Özkahraman
  * Erhan Candan
  * Feyhan Güver
  * Güneri İçoglu
  * Gürcan Yurt
  * Kaan Ertem
  * Kemal Aratan
  * Mahmut Tibet
  * Mehmet Çağçağ
  * Melike Acar
  * Nihat Genç
  * Tuncay Akgun
  * Suat Özkan


 5. 5
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Penguen

  Penguen Dergisi, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayınlanan haftalık mizah dergisidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Türkiye'deki fiyatının yedide biri oranında daha pahalıdır. Dergi her hafta perşembe günü yayımlanır.

  Leman dergisinden ayrılan Metin Üstündağ, Bahadır Baruter, Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşları tarafından Eylül 2002'de kurulmuştur. İnternet sitesi 2004'te açılmıştır. 2007 Ağustos ayında kadrosundan Yiğit Özgür, Memo tembel çizer, Oky, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya ve Uğur Gürsoy yeni bir dergi kurmak üzere ayrılmıştır. Bu çizerler Eylül 2007'de "Uykusuz" adli bir dergi çıkaracaklarını açıklamışlardır.

  Dergide çalışmış ve çalışmakta olan çizer ve yazarlar

  # Alpay Erdem
  # Altay Öktem
  # Bahadır Baruter
  # Bülent Üstün
  # Cem Dinlenmiş
  # Cengiz Üstün
  # Doğan Güneş
  # Emrah Ablak
  # Erdil Yaşaroğlu
  # Ersin Karabulut
  # Esin Özbek
  # Fatih Solmaz
  # Galip Tekin
  # Gani Müjde
  # Hakan Karataş
  # Kamuran Süner
  # Memo Tembelçizer
  # Metin Üstündağ
  # Oky
  # Selçuk Erdem
  # Serkan Altuniğne
  # Servet Gürbüz
  # Seyit Ali Aral
  # Sönmez Karakurt
  # Yetkin Gülmen


 6. 6
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Uykusuz

  Ağustos 2007 içerisinde Penguen dergisinden ayrılan yazar-çizerlerin kurduğu haftalık mizah dergisidir. Yayın hayatına 5 Eylül 2007 günü başlamıştır. Derginin İmtiyaz sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, aynı zamanda derginin çizerlerinden olan Uğur Gürsoy'dur.

  Derginin amblemi atletli, çizgili pijamalı adamdır.Derginin kapağında "haftalık mizah dergisi" olduğunu belli eden bir ibare ile tarih,sayı,TC ile KKTC satış fiyatları,derginin internet adresi ve bir de ürünün barkodu bulunmaktadır. Kapak,gündemi belirleyen siyasi,ekonomik ya da sosyal olayları karikatürize etme amacı taşır.(Ör:Tuzla Tersanesi'nde hayatını kaybeden işçiler.)Dergi hemen hemen tüm haftalık mizah dergilerinde olduğu gibi ülke gündemine yön veren olayları konu alan ilk iki sayfalık bir girişi içerdikten sonra çeşitli karikatürler, kısa çizgi hikayeler ve komedi-deneme niteliğinde yazıları barındırır.Sondan bir önceki sayfada da ise "gelen kutusu" adı altında amatör çizerlerin gönderdiği çalışmalara ayrılan bir bölüm yer alır. Derginin tamamı 16 sayfadır.

  Dergide görev alanlar; Penguen'den ayrılan, Oky, Yiğit Özgür, Uğur Gürsoy, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya, Memo Tembelçizer, daha önce Penguen'de çalışmış, Deniz Ensari, Yılmaz Aslantürk, Fermuar dergisinden gelen Vedat Özdemiroğlu, ilk defa bir mizah dergisinde görev alan Engin Günaydın ve yeni çizer Ender Yıldızhan ayrıca makaleleri ile Fırat Budacı, Yavuz Öztürk ve Barış Uygur'dur.

  Derginin isminin Uykusuz olmasını, Yiğit Özgür, "Çok isim düşündük, sonra halimize bakıp "Uykusuz"'dan başka ne olabilir ki dedik" sözleriyle açıklamıştır


 7. 7
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  L-Manyak

  L-Manyak, Limon dergisinin devamı olarak ve Leman'dan bağımsız olarak çıkarılan; Boing Burhan, Dedektif Sanlı, Cabbar Baba karakterlerinin bulunduğu Bahadır Boysal, Kaan Ertem, Behiç Pek, Mehmet Çoşkun (Mem-Coş), Metin Fidan, Can Barslan ve Cengiz Akın'ın karikatürlerini yayınlandığı Türk mizah dergisidir.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi