Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki Bağımsız Sanatçılar

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Edebi Türler Bölümünden Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki Bağımsız Sanatçılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki Bağımsız Sanatçılar

  Reklam  Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki Bağımsız Sanatçılar

  Forum Alev
  MEHMET EMİN YURDAKUL (1869-1944): Servet-i Fünun şiirinde yalnız nazım şekillerini ve halk şiirinden de yalnız ölçüyü (hece) alan ve dili Türkçeleştirmek iddiasıyla yapay bir dil yaratan Mehmet Emin, Türkedebiyatında “Milliyetçilik” akımının ilk temsilcisi sayılır.Şiirlerinin tamamında sosyal sorunlara eğilen şairde, bu nedenle didaktizm lirizme ağır basar.

  Hece sayısı bakımından uzun olan ölçüleri kullanan şair, söyleyişte nesre yaklaşmıştır.

  MEHMET AKİF ERSOY (1873-1936): “Ümmetçi” bir şair olarak tanınan Mehmet Akif aynı zamanda “halkçı” ve “milliyetçi” kişiliğiyle tamamen toplumcu bir şair olarak çıkar karşımıza. Türk şiirine gerçek realizmin Akif ile girmiş olduğundan şüphe edilemez. Onun kuvvetli gözlemciliğine büyük bir tasvir ev hikaye etme kabiliyetini ve konuşma dilinin bitin canlılığını taşıyan bir üslubu da eklemek gerekir. Ancak Akif”in dili bir bütün değildir. Tasvirlerinin dışında kalan birçok şiirinde dil, konuşma dilinden ayrılır, Osmanlıcanın sınırları içine girer.

  Mehemt Akif”in ilk kitabı “Safahat”tır. Dah sonra yazdığı “Süleymaniye Kürüsüsünde” “Hakkın Seleri”, “Fatih Kürsüsünde”, “Hatıralar”, “Âsım”, “Gölgeler” bir araya getirilerek “Safahat” adı ile yayımlanmıştır.

  HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR (1861-1944):
  Hüseyin Rahmi, Türkromanındaki ilk izlerinde 1885″ten sonra rastlanan Fransız natüralizminin ilk büyük temsilcisidir. Romanlarındaki kahramanları daima karakterlerinin ve sosyal çevrelerinin birer ortak ürünü olarak ele alan, onların psikolojik kişiliklerini irsiyete ve sosyolojik kişiliklerini de içinde yetiştikleri cemiyetin şatlarına göre değerlendiren romancı, bu yöntemi ile olduğu kadad, realiteyi hem iyi hem de kötü yönleriyle olduğu gibi vermek konusundaki titizliği ile de tam bir “NATÜRALİST” tir.

  Yazarın kırktan fazla romanı ve pek çok öyküsü vardır. En önemli romanları olarak, Şık, Mürebbiye, Tesadüf, Şıpsevdi, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç, Gulyabani, Hakka Sığındık”ı sayabiliriz.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Servet-i Fünun Döneminin Dışındaki Bağımsız Sanatçılar

  Reklam  Servet-i fünun edebiyatına bağlı sanatçılar olduğu gibi bazı kurallarını benimsemiş fakat bağlı olmayan sanatçılar da bulunmaktadır. eserlerinde servet-i fünun kurallarının bir kaç tanesine uyulmaktadır.+ Yorum Gönder
serveti fünun dönemi bağımsız sanatçıları,  serveti fünun bağımsız sanatçıları,  serveti fünun döneminin bağımsız sanatçıları,  serveti fünun dönemi bagımsız sanatçıları,  serveti fünun dışında kalan sanatçılar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi