Divan Edebiyatında Nesir ( Mensur )

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Edebi Türler Bölümünden Divan Edebiyatında Nesir ( Mensur ) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Divan Edebiyatında Nesir ( Mensur )

  Reklam  Divan Edebiyatında Nesir ( Mensur )

  Forum Alev
  Divan Edebiyatında Nesir ( Mensur )

  Divan edebiyatında üç tür düzyazı biçimi vardır. Yalın düzyazı, süslü düzyazı ve orta düzyazı. Yalın düzyazıda halkın konuştuğu dil kullanılmış, halk kitapları, halk öyküleri, Kur’an tefsirleri, hadis açıklamaları bu türde yazılmış eserlerdir.

  Süslü düzyazıda (nesirde) hüner ve marifet göstermek amaçlanmıştır. Bu türe genellikle medrese öğrenimi görmüş, Osmanlıcayı iyi bilen yazarlar yönelmiştir. Çok uzun cümlelerin, bol söz ve anlam oyunlarının göze çarptığı bu türün en belirgin örneklerini Veysi ve Nergisi vermiştir. Süslü düzyazıda çok ürün verilmiş bir alan da tezkire’dir. Bu türün ilk örneğini, 16. yüzyılda Âşık Çelebi yazmış ve tezkire geleneği 19. yüzyılda Fatih Efendi’ye gelene kadar sürmüştür.

  Orta düzyazı (nesir) ise, divan edebiyatının hemen hemen bütün klasik yazarlarının yazdığı bir türdür. Belirgin özellikleri, söz ve anlam oyunlarından, hüner ve marifet göstermekten kaçınılmış ve içeriğin ön planda tutulmuş olmasıdır. Özellikle tarih, gezi, coğrafya ve din kitapları bu türde (orta nesirle) yazılmıştır.

  Din Dışı Yazı Türleri: Tezkire, Tarih, Seyahatnâme, Sefaretnâme, Siyasetnâme, Münazara, Münşeat
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Divan Edebiyatında Nesir ( Mensur )

  Reklam  Divan edebiyatı şairleri, ağır bir dil kullanarak yazılarının süslü ve kafiyeli olmasına özen göstermişlerdir. Bu tarzı sevenler toplanarak birbirleri ile söyleşiler ve karşılıklı atışmalar yapmaktaydırlar.+ Yorum Gönder
divan edebiyatı mensur türleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi