Günlük Nedir, Günlük Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Edebi Türler Bölümünden Günlük Nedir, Günlük Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Günlük Nedir, Günlük Hakkında Bilgi

  Reklam  Günlük Nedir, Günlük Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Günlük Nedir, Günlük Hakkında Bilgi

  Günlük Nedir

  Öğretmeye bağlı, gerçekçi anlatım türlerinden biri olan günlükler, bir kişinin önemli ve kayda değer bulduğu olayları , gözlem, izlenim duygu düşünce ve hayallerini günü gününe tarih belirterek anlattığı yazdığı yazı türüdür. Latincedeki “dies” (gün) sözcüğünden “diarium” (günlük) sözünden gelir.
  Edebiyat ve sanat dünyasından tanınmış kişilerin kaleminden günü gününe yazılan günlükler, tüm gerçekliğiyle yaşamı yansıtan birer ayna olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Günlükler, yazarlarının iç dünyasını kurgusuz bir biçimde sergileyerek günlüğün sahibine ilişkin ayrıntılı bilgilere birinci elden ulaşmamızı sağladıkları gibi, yazıldıkları dönemin önemli olaylarına ilişkin tarihsel belgeler olarak da önem kazanırlar.
  Örneğin 1409 – 1431 yılları arasında Fransız bir papanın tutuğu “Parisli Bir Burjuvanın Günlüğü”, VI. ve VII. Charles dönemlerini araştıran tarihçiler için önemli bir kaynaktır. İngiliz günlük yazarı John Evelyn’in “Diary” (Günlük) adlı günlüğü, 17. yüzyıl İngilteresi’nin toplumsal ve kültürel yapısına ışık tutar.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Günlük Nedir, Günlük Hakkında Bilgi

  Reklam  saolun çok teşekkürler+ Yorum Gönder
günlük hakkında bilgi,  günlük hakkında bilgiler
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi