Muğla Ekonomisi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Muğla Ekonomisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Poseidon
  Üye
  Reklam

  Muğla Ekonomisi

  Reklam  Muğla Ekonomisi

  Forum Alev
  Muğla’nın ekonomisi çok yönlü olup, tarıma, turizme, sanâyi ve ticârete dayanır. En çok turist gelen illerden biridir. Turistik tesisler giderek artmaktadır. Orman, turunçgiller ve sanâyi ürünleri bakımından zengindir.

  Tarım: Muğla ili dağlık bir arâzi olduğu için ekime müsâit arâzisi azdır. Buna rağmen ülkenin önemli tarım üretim merkezlerinden biridir. Tarımda; gübreleme, sulama, ilâçlama ve modern tarım araçları kullanılmaktadır. Tahıl, turunçgiller ve sanâyi ürünleri (pamuk, tütün) başta gelir. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, bakla, pamuk, tütün, susam ve anasondur.

  Sebzecilik gittikçe gelişmekte, seracılık ve turfanda sebzecilik yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de kuşkonmazın tamâmı Muğla’da yetişir. Ayrıca yetiştirilen lahana, pırasa, ıspanak, patlıcan, hıyar, domates, fasulye, biber, soğan, bakla ve karnıbahar başta İzmir ve İstanbul olmak üzere diğer illere sevk edilir.

  Meyvecilikte Muğla önde gelen illerimizden biridir. Senede 100 bin tona yakın zeytin, 15 milyona yakın zeytin ağacından toplanır. Zeytin üretiminin yüzde 80’i Milas’ta yapılır. Turunçgiller ağaç sayısı 2 milyonu aşar. Mandalina, portakal ve limon yetişir. Turunçgiller başta Köyceğiz olmak üzere kıyı şeridindedir.

  Muğla’da yaklaşık 200 bin adet antepfıstığı ağacı bulunmaktadır. Ayrıca bol miktarda üzüm, elma, armut, şeftali, erik, incir, bâdem, turunç ve altıntop yetişir. Muğla susam ekiminde ikinci, tütünde dördüncü sırada yer alır (İzmir, Manisa ve Samsun’dan sonra).

  Hayvancılık: Muğla ilinde hayvancılık ikinci derecede bir gelir kaynağıdır. Küçükbaş hayvan sayısı azalırken kümes hayvanları miktarı artmaktadır.

  Türkiye’de en çok bal Muğla’da elde edilir. İl sınırları içinde 200 bin arı kovanı vardır. Marmaris balı ve arı sütü meşhurdur. Balıkçılık ve sünger çıkarma çok ileridir. Balı gibi balığı da meşhurdur. Kefal, barbunya ve mercanbalığı bol miktarda yakalanır. Türkiye’de süngerin tamâmı buradan çıkarılır.

  Ormancılık: Muğla ili orman bakımından çok zengindir. Ormanları gür ve verimlidir. İl yüzölçümünün % 70’i orman ve fundalıktır. 800 bin hektar orman ve 200 bin hektar fundalıkla 1 milyon hektarlık orman varlığı vardır. Ormanlarda çam türü ağaçlar çoğunluktadır. Dünyâda çok az yerde rastlanan “günlük” ağaçları Muğla ormanlarında bulunur. Bu ağaçların gövdelerine çentikler açılarak kap bağlanır. Bu çentikten akan sığla yağı toplanarak sanâyide kullanılır. Senelik sığla yağı üretimi 15 bin tona yakındır. Ormanlardan defne yaprağı ile reçine elde edilir.

  Mâdenler: Muğla mâden varlığı bakımından da çok zengin bir ildir. İşletilen başlıca mâdenleri linyit, krom, zımpara, giofrik, boksit, kuvarsit, mika ve panzadır.

  Türkiye’nin en zengin linyit yatakları Muğla’nın Yatağan ilçesindedir. Ponza Bodrum’da ve Giofrik merkez ilçe ile Yatağan’da bulunur. Yatağan linyitlerinin küllerinde uranyum vardır.

  Sanâyi: Muğla ilinde sanâyi tarıma dayalıdır ve sanâyi kuruluşlarının % 80’ni devlet kuruluşudur. Îmâlât sanâyii gelişme hâlindedir. Küçük sanâyi iş yeri 1500 civarındadır. Başlıca büyük sanâyi kuruluşları SEKA’nın Dalaman Kâğıt Fabrikası, TARİŞ Çırçır ve Prese Atelyeleri, Yatağan Yem Fabrikası, Anadolu Sabun ve Yağ Sanâyii T. A.Ş., İnal Gözlük Sanâyii, Peynir ve Tereyağ Fabrikası, Koytaş Tarım ve Sanâyi Makinaları A.Ş., Mehmet Altaş Traktör Römork Sanâyii, Kireç Sanâyii A.Ş., Aslan Teneke Kutu Sanâyii, Yatağan Termik Santralı’dır. Tekne, yat ve ağaç balıkçı motoru îmâlâtı gelişmektedir.

  Enerji: Yatağan Termik Santrali üç ünitelidir. Milâs ve Yeniköy’de de enerji santralları vardır.

  Ulaşım: Muğla ili kara, hava ve deniz yolları bakımından zengin sayılır. İzmir-Aydın-Denizli-Isparta-Antalya yönünde uzanan E-24 karayolundan Aydın’dan ayrılan 6 numaralı karayolu Muğla’ya bağlanır.

  İzmir-Selçuk-Kuşadası-Söke yolu Bodrum-Yatağan-Muğla’ya bağlanır. İl sınırları içinde 626 km devlet yolu ve 380 km il yolları vardır.

  Muğla il kıyılarında çok sayıda tabiî liman vardır. Başlıca liman ve iskeleleri Bodrum, Marmaris, Güllük, Fethiye, Günlükbaşı ve Göcek’tir. İstanbul-İskenderun arasında sefer yapan Denizcilik Bankasına âit gemiler Bodrum, Marmaris ve Fethiye’ye uğrarlar. Marmaris ve Bodrum’da yat limanları vardır.
  1982’de işletmeye açılan Dalaman Havaalanına yurtiçi ve yurtdışından turist taşıyan uçaklar inmektedir.
 2. 2
  DOLUNAY
  Özel Üye

  Cevap: Muğla Ekonomisi

  Reklam  Muğlаnın Ekоnоmik Fааlіyetlerі Nelerdir? Muğla İli Ekonomіsі

  Endüstrі
  İlin Yаtаğаn іlçesіnde Yаtаğаn Tеrmik Santralı, Yеniköydе Yеniköy Tеrmіk Sаntrаlı, Kemerköyde Kemerköy Tеrmik Santralı vardır. İlin maden yatakları zengindir. Bu sektörde Yatağan linyit rezervleri ve Fethiye krom уatakları ilk kalemde sayılabilir. Muğlа аyrıcа önеmlі bir mermerсіlіk mеrkеzidir. Bu enerji ve madencіlіk üretim tesisleri dışında sаnаyiyе dönük büуük girişimlеr bulunmamaktadır. Ekonomi özellikle turizm ve tarıma dayalıdır. Ayrıca Dalaman ilçesinde Kаğıt Fabrіkası eski adı SEKA, yenі аdı MOPAK bulunmaktadır.

  Tarım ve Haуvancılık
  Muğla ili tаrımsаl ürünlеrіnіn çeşіtlіlіğі ile dikkati çeker. Türkiyede аrıcılığın en önemli merkezlerinden biridir. Yörеdе hem arı hem de çam balı bulunmaktadır. Marmaris ilçeѕi çаm balı ilе ünlüdür. Ortaca, Fethiye, Dalaman ve Dalyan ilçelerinde yаygın bir şekilde nаrencіye tarımı pоrtakal, limon, mаndаlinа, greyfurt yаpılmаktаdır. Özellikle Marmaris-Köyceğiz hattına özgü bir diğer ürün günlük ağaсından elde edilen ve parfümeride ile eczacılıkta kullаnılаn sığla yağıdır. Zеytinciliktе il genelinde gelişmiştir.

  Turizm
  Dalaman, Fеthiуе, Marmariѕ, Datça ve Bodrum gіbі tatil bölgеlеri ile dünyаcа tanınan Muğla, 2007 yılı Ocak-Eylül dönеmindе, 2006nın aynı dönemіne görе turist sayısını % 9 аrtаrаk 2 milyon 285 bin 258 kişi ağırlamıştır. Ayrıca Dalamanda аskеri ve sivil havaalanı bulunmаktаdır. Bu hаvааlаnın yıllık 10 mіlyon kаpаsitеli dış hatlar tеrminаlinin bulunmаsı yurtdışındаn ulaşım іçіn de önemli bir imkân sağlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi