Çiğiltepe Şehitliği (Afyon)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Çiğiltepe Şehitliği (Afyon) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çiğiltepe Şehitliği (Afyon)

  Reklam  Çiğiltepe Şehitliği (Afyon)

  Forum Alev


  Çiğiltepe Şehitliği (Afyon)
  Çiğiltepe’de şehit olanların anısına sembolik olarak 1996 da yapılmıştır. Şehitliğin girişinde intihar eden Albay Reşat Çiğiltepe’nin bronz bir büstü ile kitabe vardır. Kitabede şunlar yazılıdır:

  57 nci Tümen Komutanı
  Albay Reşat Çiğiltepe

  (1879-1922)
  İstanbul’da doğdu. Ziya Paşa’nın oğludur. Trablusgarp,Balkan,Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşlarına katıldı. Askeri mahkeme üyeliği yaptı. Milli Mücadeleye katılmak üzere İnibolu’dan Anadolu’ya geçti. İnönü ve Sakarya savaşlarına katıldı. Büyük Taaruz’da Yarbay idi. 27 Ağustos 1922 günü Çiğiltepe’ye emredilen saatte hedefine varamaması nedeniyle intihar etmiştir. Sandıklı’da gömülüdür. Mecidi nişanları,gümüş muharebe liyakat ,Tahlisiye,Alman,Avusturya-Macaristan Harp madalyaları ve İstiklâl madalyası ile ödüllendirilmiştir.
  Ruhu şad olsun. Türk ulusunun minnet ve şükranlarını sunuyoruz.

  Etrafı mermer korkuluklar ile çevrili bu şehitliğin içinde çimenle kaplı yerde küçük mermer plaketlere burada şehit düşenlerin isimlerinin yazılı olduğu makam mezarları vardır.
  Bu makam mezarlığının başında da mermerden şu kitabe yer almaktadır:

  BÜYÜK TAARUZ ŞEHİTLİĞİNDE
  26-29 AĞUSTOS 1922 GÜNLERİ
  MUKADDES VATAN TOPRAKLARI İÇİN
  ŞEHİT DÜŞEN YÜCE KAHRAMANLAR
  YATMAKTADIR.

  Buradaki diğer bir mermer kitabede ise şunlar yazılıdır:
  "Afyonkarahisar,Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son devresi olan 30 Ağustos Muharebesi Türk Tarihi’nin en önemli bir dönüm noktasını tekil eder.
  Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk devletinin genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları ,bu semada uçan şehit ruhları Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi koruyucularıdır. Bu büyük Meydan Savaşında şehit düşen evlatlarımızı rahmet minnet ve şükranla anıyorum.
  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  30 Ağustos 1924

  2004 yılında Afyon Valiliğince çevre düzenlenmesi ve etrafın ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Yine Şehitliğe giden Afyon-Antalya yolu üzerindeki ayırım noktasından itibaren 10 km. lik yol asfaltlanmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çiğiltepe Şehitliği (Afyon)

  Reklam  Çiğiltepe Şehitliği (Afyon) da bulunuyor yapılış tarihi daha çok yeni 1990 lı yıllar belki yüz yıl sonra tarihi bir yapı olur tarihi olarak önemi ise şehitler anısına yapılmış olmasıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi