İlyas Bey Camisi (Söke)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden İlyas Bey Camisi (Söke) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İlyas Bey Camisi (Söke)

  Reklam  İlyas Bey Camisi (Söke)

  Forum Alev


  İlyas Bey Camisi (Söke)

  Söke’de Miletos’un yanındaki Balat Köyü’ndedir. Menteşoğullarından İlyas Bey tarafından 1404 yıllarında yaptırılmıştır.Cuma Camisi ismiyle tanınan bu caminin yapımında Miletos antik kentinin mermer blok taşlarından yararlanılmıştır. Bu yüzden de caminin içerisi ve dışı düzgün mermer bloklarla kaplanmıştır. Kare planlı caminin kuzeydeki mermer, taş işçiliği yönünden önemli sivri kemerli kapısı üzerinde h.806 (1403) tarihli üç satırlı yazıtı bulunmaktadır.

  İbadet mekânını öreten kubbesi sekizgen bir kasnak üzerinde 14 m. Çapında olup, üzeri kiremitle örtülüdür. İçerisi her duvarda iki sıra halinde dörder pencere ile aydınlatılmıştır. Doğu duvarındaki ilk sırada bulunan pencerelerin üzerine çini kakmalı ayetler işlenmiştir. İkinci sıradaki pencereler ise geometrik desenli vitraylarla kaplıdır. Caminin 5.20x7.35 m. Ölçüsündeki mermer mihrabı geometrik desenlerle bezenmiş olup, çağının en güzel örneğidir.

  Caminin karşısındaki dört köşeli 1404 tarihli kubbeli türbe İlyas Bey’e aittir. Menteşeoğulları döneminden kalan medrese ve imaret harap durumda olup, bunlardan iki katlı medrese bir avlu etrafında tonoz üst örtülü odalardan meydana gelmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İlyas Bey Camisi (Söke)

  Reklam  İlyas Bey Camisi (Söke) de bulunuyor sökede balat köyündedir yapılış tarihi 1400 lü yılardır caminin karşısında bir türbe bulunmaktadır menteşoğlu ilyas beye aittir türbe+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi