Ramazan Paşa Camisi (Aydın)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Ramazan Paşa Camisi (Aydın) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ramazan Paşa Camisi (Aydın)

  Reklam  Ramazan Paşa Camisi (Aydın)

  Forum Alev


  Ramazan Paşa Camisi (Aydın)

  Aydın Çarşısı içerisindeki Ramazan Paşa Camisini 1595’te Üveys Paşa’nın kardeşi Ramazan Paşa yaptırılmıştır. Cami 1899 depreminde tamamen yıkılmıştır. Günümüze ulaşan camiyi Sökeli Halil Paşa yaptırmış, orijinalliğinden uzaklaşan camide karmaşık bir üslup görülmektedir.Burada Avrupa mimarisinden yararlanılmak istenmişse de bunda başarılı olunamamıştır.

  Cami, kare planlı olup, kesme taştan yapılmıştır. Kubbe kasnağındaki yuvarlak pencereler barok kıvrımlarla çevrelenmiştir. Ahşap giriş kapısı, oyma işleri ile bezenmiştir. Yapının üzeri büyük bir kubbe ile örtülmüştür. İçerisini barok üslubu anımsatan on uzun pencere ve su damlacığı şeklindeki küçük pencereler aydınlatmaktadır. Alçı kabartmalar, renkli cam işçiliği ve ağaç oymacılığı bakımından süslemeleri önemlidir. Caminin iç bezemesi bütünüyle barok üsluptadır.

  Kurtuluş Savaşı sırasında 22 Mayıs1919’da direniş toplantısı bu cami içerisinde yapılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ramazan Paşa Camisi (Aydın)

  Reklam  Ramazan Paşa Camisi (Aydın) da bulunmaktadır 1595 te uveys paşanın kardeşi ramazan paşa tarafıdan yapılmıştır gerçi uveys paşada yaptırmıştı camii ama en azında kazanılan para böyle camilere harcanmış+ Yorum Gönder
aydın ramazan paşa camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi