Üveys Paşa Camisi (Aydın)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Üveys Paşa Camisi (Aydın) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Üveys Paşa Camisi (Aydın)

  Reklam  Üveys Paşa Camisi (Aydın)

  Forum Alev


  Üveys Paşa Camisi (Aydın)

  Aydın’ın en eski camisi olan Üveys Paşa Camisi, Kadı Muhiddin Efendi’nin oğlu Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından 1568 yılında yaptırılmıştır. Üveys Paşa, Başdefterdarlık ile Budin ve Mısır Beylerbeyliklerinde bulunmuştur.

  Avlu içerisinde kare planlı tek kubbeli küçük bir camidir. Yüksek kasnak üzerine oturan kubbesi kiremit kaplıdır. Dört sütunlu son cemaat yeri kirpi saçaklıklı üç kubbecik ile örtülmüştür. Giriş kapısı üzerinde yazıtı bulunmaktadır. Mihrap ve minberinde dikkati çeken bir bezeme olmayıp sadedir. Büyük olasılıkla caminin yandığı sırasında içerisindeki bezemelerle birlikte tahrip olmuştur.Cami 1899 depreminde yıkılmış, yeniden yapılmış, Yunan işgali sırasında yakıldığından 1947-1948 yıllarında onarılarak bugünkü durumuna getirilmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Üveys Paşa Camisi (Aydın)

  Reklam  Üveys Paşa Camisi (Aydın) da bulunuyor Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından 1568 yılında yaptırılmıştır camii sonraları bir deprem olacaktır ve yıkılacaktır tahribat sonrasında 1950 lerde orjinale uygun yaptırılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi