Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı (Altıntaş)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı (Altıntaş) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı (Altıntaş)

  Reklam  Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı (Altıntaş)

  Forum Alev


  Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı (Altıntaş)
  Kütahya Altıntaş ilçesi, Zafertepe-Çalköy’de Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı bulunmaktadır. Harputlu Yüzbaşı Şekip Efendi (1886-1922) 14.Süvari Tümeninin 3.Alayı subaylarından olup, 29 Ağustos günü Yunanlılara hücum ederken şehit düşmüştür. Aynı alaydan olup şehit olan, Düzce-Üsküp’ ten Veysel Ömer, Keskin-Yağlıker’ den Veli Mehmet, Akhisar-Tatasut’ tan İbiş Ömer de bu şehitlikte gömülüdür.

  Anıt, Başkumandanlık Meydan Savaşı’nda 29 Ağustos 1922’de Yunanlılara hücum eden Türk Süvari Kolordusu’nun bu civarda verdiği şehitler adına yapılmıştır. 14.Süvari Tümeninin 3.Alayının 2.Bölük Komutanı olan Yüzbaşı Şekip Efendi, Altıntaş’da kendilerine hücum eden Yunan kuvvetlerine karşı çevre savunması yaparken 2.000 kadar askeri esir almıştır. Daha sonra Yunan topçu birliğini ele geçirmek için hücum ettiğinde yoğun bir top ateşi ile karşılaşmış ve bir kısım erleri ile birlikte şehit düşmüştür.

  Yübaşı Şekip Efendi adına 1972’de dikilmiş olan bu anıt mermer bir kaide üzerinde bir dikilitaş şeklindedir. Anıtın mermer kaidesi üzerinde Latin harfleri ile şunlar yazılıdır:
  “29 Ağustos 1922 Muharebesinde Yunanlılara Hücum eden Türk Süvari Kolordusunun bu civarda verdiği şehitler namına yapılmıştır”. Aynı sözcükler eski harflerle obeliskin diğer yüzünde de yazılıdır.

  Bunun dışında anıtın diğer yüzlerinde;
  ”İşgal altındayken bu yer, uğrunda can verdin vatana, sen çok büyüksün şehit asker, ne yapılsa azdır hatırana”; ”14.Süvari fırkasından 3.Alaydan Yüzbaşı Harputlu Şekip Efendi yine 3.Alaydan nefer Düzce’nin Üsküp Nahiyesinden Veysel Ömer Keskin’in Yağlıker köyünden Veli Mehmet, Akhisar’ın Tatasut Köyünden İbiş Ömer” yazılıdır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı (Altıntaş)

  Reklam  Yüzbaşı Şekip Efendi Anıtı yunanlılarla savalırken şehit düşen şekip efendi adına yapılmıştır yapılış tarihi 1922 yılı olup mermer bir kaide üzerinde bir dikilitaş şeklinde inşaa edilmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi