Manisa Kalesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Ege Bölgesi Bölümünden Manisa Kalesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Manisa Kalesi (Merkez)

  Reklam  Manisa Kalesi (Merkez)

  Forum Alev


  Manisa Kalesi (Merkez)
  Manisa’nın 3 km. güneyinde Spil Dağı’nın kuzey yamaçlarında, şehre hakim olan 350 m. yüksekliğindeki Sandık Tepe’de bulunan Manisa Kalesi’nin ilk yapım tarihi bilinmemektedir. Bu konuda bir kitabe ve kaynaklarda da yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber kalenin şehri kuran Magnetler tarafından kurulduğu iddia edilmektedir. Ayrıca Makedonya Kralı İskender’in burada bazı malzemelerini ve eşyalarını koruduğu da ileri sürülmüştür. Ancak, bu iddialar kesinlik kazanamamıştır.

  Günümüze kalıntıları gelen kalenin Bizans döneminde, Bizans İmparatoru III.J.Ducas tarafından 1222 yılında yaptırdığı bilinmektedir. Bizans döneminde yapılan bu kaleyi Saruhanoğulları ve Osmanlılar da kullanmış, zaman zaman da onarmışlardır.

  Manisa Kalesi iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. İç Kale 1.700 m. uzunluğunda olup, kuzeyinde 13 burcu vardı. Dış kalenin ise duvarları oldukça geniş bir alanı kaplıyor ve uzunluğu 4.5 km.yi buluyordu. Kale duvarları şehre hakim bir konumda katlar halinde idi. Ayrıca kalenin kuzey yönden şehre açılan demir bir kapısı bulunuyordu. Yapımında kesme, moloz taşların yanı sıra antik parçalar da kullanılmıştır. Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet kale içerisine cami, iki su sarnıcı, 30’a yakın ev ve depolar yaptırmıştır.

  Günümüze bu kaleden yalnızca duvar kalıntıları gelebilmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Manisa Kalesi (Merkez)

  Reklam  bizans yapısı olan ve 1200 lü yıllarda yapılan kale şimdilerde harabe şeklinde bir kaç duvardan ibaret kalmış durumdadır onarım geçirse zor toparlanacak durumda bir yapı+ Yorum Gönder
manisa kalesi hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi